ایران و کرواسی درباره موضوع افغانستان،مهاجران و برجام تبادل نظر کردند

نیویورک- ایرنا- در دیدار حسین امیرعبداللهیان با وزیر امورخارجه کرواسی دو طرف علاوه بر مسائل دوجانبه درباره موضوعات مختلف از جمله بحران افغانستان، مهاجران و برجام بحث ‌و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، در ادامه دیدارهای روز سه شنبه وزیر امورخارجه ایران، امیرعبداللهیان و گوردان گرلیچ رادمن وزیر خارجه کرواسی در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی ملاقات و دو طرف با اشاره به ظرفیت‌های همکاری دوجانبه بر فعال کردن سازوکارهای فی ما بین همکاری مانند کمیسیون مشترک اقتصادی تاکید کردند.

در این دیدار علاوه بر مسائل دوجانبه موضوعات مختلف از جمله بحران افغانستان، مهاجران و برجام مورد بحث ‌تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره اهمیت منطقه بالکان بویژه کرواسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: دوکشور ظرفیت های بالایی برای توسعه همکاری در حوزه های سیاسی، فرهنگی و سیاسی دارند.

وی افزود: دو توافق در دستور کار مجلس شورای اسلامی در حوزه همکاری‌های کمرگی و تشویق سرمایه گذاری متقابل قرار دارد که با تصویب نهایی این توافقات فرصت‌های جدیدی برای همکاری ایجاد خواهد شد.

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به عدم‌برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دوکشور به مدت ۱۶ سال اظهار کرد آمادگی داریم تا کمیسیون را هرچه زودتر در تهران احیا کنیم.

وزیر امورخارجه کرواسی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط با ایران گفت: کرواسی در پی تقویت روابط با ایران است. کمیسیون مشترک اقتصادی از جمله سازوکارهایی است که به گسترش روابط کمک می‌کند.

گرلیچ رادمن در ادامه با اشاره به مذاکرات وتوافق وین ( برجام) افزود: بخشی از منافع این‌ توافق به بهبود اقتصاد ایران کمک می‌کند. سفر مدیرکل آژانس به تهران و توافق فنی میان دو طرف اقدام مهمی بود. هدف برجام کاملا مشخص است و جایگزینی بهتر از آن وجود ندارد.

وزیر خارجه کرواسی در ادامه به تحریم‌ها به عنوان مانع توسعه روابط  اشاره ‌کرد و گفت: ظرفیت‌های ۲ کشور در حوزه اقتصادی زیاد است ولی تحریم‌ها بر روابط تجاری دوکشور آسیب رسانده است.

وی همچنین به اهمیت نقش ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان اشاره کرد و افزود: تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به ویژه‌ در مساله مهاجران مهم است.

امیرعبداللهیان نیز به تشریح اقدام‌های و فعالیت‌های ایران در کمک به بهبود وضعیت افغانستان از جمله پذیرش مهاجران، ارسال کمک‌های بشردوستانه و کمک به خروج اتباع کشورهای دیگر به ویژه اتباع کرواسی اشاره کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha