جنگ تحمیلی وحدت همه جانبه میان مردم، نیروهای مسلح و سیاسیون ایجاد کرد

تهران-ایرنا- حسین کنعانی‌مقدم  می‌گوید: در جنگ تحمیلی ما شاهد یک وحدت همه جانبه بین مردم و نیروهای مسلح و سیاسیون بودیم که توانست یک سپر دفاعی قدرتمندی را در مقابل تهاجم ارتش رژیم بعثی ایجاد کند.

دفاع مقدس بزرگترین و مهم‌ترین رخداد کشورمان در طول سال‌های پس از انقلاب بوده و هست، دفاعی که کشورمان علیه نه تنها رژیم بعثی، آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌جنگید، بلکه علیه کل دنیا ایستادگی کرد و در مقابل زورگویی‌ها و زیاده خواهی‌های استکبار مقاومت شایسته‌ای کرد و به همگان نشان داد که ملت ایران اسلامی زیر بار زور و استکبار و تجاوز نخواهد رفت. چنانکه امروزه خودکفایی، آزادی، استقلال، امنیت، آرامش و تمامیت ارضی کشورمان را مدیون خون صدها هزار شهید هستیم و همیشه باید دفاع مقدس را ارج نهاده و به آن افتخار کنیم و چراغ راه آینده خود و آیندگان قرار دهیم. پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با «حسین کنعانی‌مقدم» از فرماندهان ارشد و اسبق سپاه پاسداران گفت وگویی انجام داده است که در ادامه می خوانیم:

وضعیت بحرانی سال های ابتدایی بعد از انقلاب اسلامی

کنعانی مقدم در خصوص شرایط آغاز جنگ تحمیلی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اتفاقاتی که بعد از آن در ارتباط با محاکمه سران ضد انقلاب شکل گرفت، بخشی از ارتش ما به لحاظ اینکه متهم به همکاری با رژیم پهلوی بود که بخش مهمی از آن در یک شرایط بسیار بحرانی و التهاب آوری قرار گرفت.

وجود شورش های مختلف در داخل کشور در کردستان، خوزستان، مناطق مختلف کشور از ترکمن صحرا گرفته تا سیستان و بلوچستان همه حاکی از این بود که دشمنان انقلاب اسلامی می کوشند با ایجاد بحران‌های منطقه‌ای و محلی انقلاب اسلامی را مورد حمله قرار دهند و در این راستا با توجه به پاکسازیها و از هم گسیختگی هایی که در سطح سران ارتش رخ داده بود، این نیرو نمی‌توانست، به تنهایی به مقابله با تهدیدات نظامی بپردازد.

جنگ تحمیلی وحدت همه جانبه میان مردم، نیروهای مسلح و سیاسیون ایجاد کرد

تهاجم رژیم بعثی یک غافلگیری بود

در همین شرایط با وجود اینکه کمیته های انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل گرفته بود اما از نظر تجهیزات و لجستیک عملاً توانایی مقابله با دشمن را در سطح یک منطقه وسیع و یک جنگ بزرگ نداشت در چنین شرایطی که هم از نظر سیاسی در داخل کشور ما دچار بحران های سیاسی و مداخلات مختلف و درگیری با منافقین را داشتیم و در شرایطی که آمریکا و همکارانش در غرب از جمله اروپا و بعضی از کشورهای عربی منطقه به دنبال پشتیبانی از رژیم بعثی عراق بودند، برای وارد کردن ضربه نهایی به جمهوری اسلامی جنگ آغاز شد و می توانیم بگوییم که ارتش ما و نیروهای مسلح ما در یک غافلگیری در رابطه با تهاجم سراسری ارتش رژیم بعثی قرار گرفتند اما با هدایت‌های روشنگرانه حضرت امام(ره) به عنوان فرمانده کل قوا و مسوولان مختلف در این زمینه، اتحاد در برابر دشمن متجاوز شکل گرفت.

توقف ماشین جنگی عراق در نیمه راه

در شرایطی که امکان حضور نیروهای مردمی و بسیجی وجود نداشت، عراق توانست خیلی راحت به اهدافی که در نظر داشت، نایل شود و در مناطق مختلف به پیشروی هایی در مرزهای کشور برسد و آنها را تحت تصرف خود بگیرد اما در نیمه راه ماشین جنگی عراق متوقف شد و ایران موفق شد تا خودش را پیدا کند و نیروهای مسلح را برای مقابله با تهاجم سراسری ارتش عراق از شمال تا جنوب کشور بسیج کند.

مردم نسبت به دفاع از انقلابشان مصمم بودند

یکی از علل اصلی که در دوران دفاع مقدس باعث شد تا مردم وارد عرصه دفاع شوند و با تمام امکانات و جان و مال خود حضور جدی پیدا کنند این بود که مردم نسبت به دفاع از انقلابشان مصمم بودند. دوم اینکه تهاجم سراسری رژیم بعث به سرزمین خودشان را یک اقدام جهانی علیه ایران و انقلاب می‌دانستند. سوم اینکه مردم در پایگاه های اصلی خودشان در مساجد و حسینیه ها با هدایت روحانیت عزم خود را برای کمک به جبهه جزم کردند و با تمام امکانات چه در پشت جبهه و چه در داخل جبهه برای اعزام به جبهه با کمترین امکانات بسیج شدند و همین هجوم سراسری مردم پیرو خواسته امام و برای دفاع از جبهه ها و پر کردن جبهه ها از  نیروهای داوطلب عملا یک انسجام و وحدتی را میان همه نیروهای مردمی و نیروهای مسلح ایجاد کرد و عملیات نیروهای مسلح ما به خاطر شکل گیری همین حمایت و پشتیبانی منسجم تر شد. ما شاهد یک وحدت همه جانبه بین مردم و نیروهای مسلح و سیاسیون بودیم که توانست یک سپر دفاعی قدرتمندی را در مقابل تهاجم ارتش عراق ایجاد کند.

جنگ تحمیلی وحدت همه جانبه میان مردم، نیروهای مسلح و سیاسیون ایجاد کرد

ملت ایران در مقابل تهاجم بیگانه عزم راسخی دارد

یکی از عوامل مهمی که باعث شد تا ایران در مقابل تهاجم سراسری ارتش رژیم بعث و حمایت بیگانگان مقاومت کند، تعصب ایرانیان در مواجهه با متجاوز بود، خیلی واضح هست که تجربه تاریخی نشان داده بود که ملت ایران در مقابل تهاجم بیگانه عزم راسخی دارد و اجازه نخواهد داد که سرزمینش در اشغال بیگانگان قرار بگیرد و دفاع از انقلاب اسلامی و آرمان‌های شهدا عواملی بود که ما شاهد حضور سراسری و داوطلبانه مردم به سمت جبهه ها بودیم و شکل گیری نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مقاومت های محلی توسط نیروهای عشایر و بسیجی و همچنین شکل‌گیری گروه‌های داوطلب برای حضور در جبهه ها همه عواملی بود که ما موفق شدیم با عملیات های وسیع و گسترده در مقابل رخنه دشمن در نقاط مختلف کشور وارد عملیات شویم.

عملیات های مهم دفاع مقدس

عملیات‌های مهمی از جمله شکست حصر آبادان، عملیات‌های فتح‌المبین، بیت‌المقدس و سلسله عملیات‌های والفجر. همه اینها با حمایت نیروهای مسلح و نیروهای داوطلب مردمی شکل گرفت و وقتی این پیروزی ها برای ملت ما به وجود آمد، رغبت نیروهای مردمی برای حضور در جبهه‌ها نیز بیشتر شد و همین عامل سبب شد که ما توانستیم دشمن را به عقب برانیم و در یک دفاع سراسری موفق شویم که دشمن را شکست دهیم. این پیروزی‌ها، گرفتن غنیمت های جنگی و حمایت‌های امام و نیروهای مسلح از جبهه‌ها همه دلایلی بود که توانست در مقابل هجوم سراسری رژیم بعثی مقاومت ایجاد کند و بعد از مدتی هم آنها را به عقب براند و موفق شویم که سرزمین های خود را از اشغال دشمن خارج کنیم.

درس هایی باید از دفاع مقدس آموخت

کنعانی مقدم در مورد درس هایی که ما از دفاع مقدس آموختیم اظهار داشت: اولاً همیشه آماده دفاع باشیم و به دشمن اعتماد نکنیم و نیروهای مردمی و نیروهای مسلح ما همیشه باید در آمادگی و توانمندی و قدرت دفاعی بالایی قرار بگیرند تا بتوانند در مقابل تهدیدها طوری عمل کنند که دشمن از هرگونه تهدید داخلی و خارجی مایوس شود و مواردی که می تواند در این زمینه با توجه به عبرت‌ها و درس های دفاع مقدس به ما کمک کند، این است که همبستگی، همدلی، همراهی، وحدت و انسجام داخلی قادر خواهد بود تا ما را در مقابل تهدیدها و شرایط سخت مقاوم کند.

در ارتباط با بحث مقابله با تحریم‌ها و حتی بحث کرونا ما شاهد این هستیم که همین حضور مردمی و شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی نیروهای داوطلب برای مبارزه با کرونا همانند دوران دفاع مقدس شکل گرفت و یکی از مهمترین دستاوردهای ارزشمند دفاع مقدس است که نیروهای مردمی و بسیج و نیروهای مسلح در یک انسجام و وحدت و همکاری با دولت می‌توانند در مقابل سختی ها و بحران هایی مثل کرونا، تحریم و تهدید مقاومت کنند و البته دشمن این تجربه را دارد که هر موقع ما را تهدید کرده است، اتفاقاً مقاوم‌تر، مستحکم تر و با عزمی جدی تر در مقابل دشمن ایستاده ایم و نتوانسته با تهدید، تحریم، تکفیر، ترور و اقدامات مخرب در مقابل انقلاب اسلامی، ما را وادار به عقب نشینی از ارزش ها و آرمان های خودمان کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha