۳۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲:۳۷
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84479537
۰ نفر

برچسب‌ها

مودی و مکرون متعهد به اقدام مشترک در منطقه هند و اقیانوس آرام شدند

تهران- ایرنا- به دنبال توافق آمریکا، انگلیس و استرالیا برای آغاز همکاری جدید در اقیانوس آرام، سه شنبه شب امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه با نارندا مودی نخست وزیر هند گفت و گو کرد و طرفین متعهد به اقدام مشترک در این منطقه شدند.

به گزارش ایرنا از فرانس ۲۴، ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد مکرون و مودی توافق کردند که به طور مشترک در یک منطقه باز و فراگیر هند و اقیانوس آرام عمل خواهند کرد.

مکرون در تماس تلفنی مودی را از ادامه تعهد فرانسه به تقویت خودمختاری راهبردی هند از جمله در حوزه صنعت به عنوان بخشی از یک رابطه نزدیک مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل اطمینان داد.

در بیانیه دفتر مکرون آمده است که رویکرد مشترک آنها با هدف ترویج "ثبات منطقه ای و حاکمیت قانون انجام شده است.

رهبران دو کشور هند و فرانسه همچنین نگرانی شدید خود را در مورد وضعیت افغانستان پس از خروج آمریکا و تصرف این کشور توسط طالبان ابراز کردند.

مکالمه تلفنی مکرون با مودی به طور چشمگیری به دلیل خشم فرانسوی ها از لغو قرارداد زیر دریایی توسط استرالیا به نفع زیردریایی های هسته ای ایالات متحده انجام شد.

به دنبال واکنش تند فرانسه به توافق زیردریایی استرالیا با آمریکا، مقامات ایالات متحده اعلام کردند که جو بایدن به دنبال تماس تلفنی با مکرون برای کاهش تنش است، در حالی که مکرون گامی بی سابقه را برای فراخواندن سفیران فرانسه در استرالیا و ایالات متحده برداشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha