چین: جهان ظرفیت کافی برای رشد و پیشرفت همه کشورها را دارد

تهران- ایرنا - رییس جمهوری چین سه شنبه شب در سخنرانی افتتاحیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: موفقیت یک کشور به این معنا نیست که یک کشور دیگر ناگزیر شکست خواهد خورد این جهان ظرفیت کافی برای رشد و پیشرفت مشترک همه کشورها را دارد.

به گزارش ایرنا از شینهوا، شی جین پینگ در در این نشست که به صورت ویدیوکنفرانس از پکن سخن می گفت تاکید کرد که وجود اختلاف و تضاد میان کشورها اجتناب ناپذیر است اما لازم است گفت‌وگو و همکاری بر اساس برابری و احترام متقابل انجام شود.

وی تصریح کرد: ما باید به گفت‌وگو بدون رویارویی و تساهل بدون انحصار پایبند باشیم، نوع جدیدی از روابط بین الملل را با احترام متقابل، انصاف، عدالت و همکاری برد-برد بسازیم و همگرایی را گسترش دهیم.

او با بیان این که امسال برابر با یکصدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین و نیز پنجاهمین سالگرد احیای کرسی جمهوری خلق چین در سازمان ملل است و چین این رویداد بزرگ را گرامی خواهد داشت، گفت: چین ضمن گسترش همکاری خود با سازمان ملل، خدمات بیشتری برای توسعه امور این سازمان ارایه خواهد داد.

رییس جمهوری چین تاکید کرد: سران کشورها در نشست های سران سازمان ملل به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل به همکاری در مبارزه با همه گیری کرونا، مقابله مشترک با چالش ها، پایبندی بر چندجانبه گرایی، تقویت نقش سازمان ملل و ایجاد آینده مشترک برای نسل های آینده متعهد شدند.

او گفت: پس از سپری شدن یک سال، انتظارات مردم کشورها درباره صلح و توسعه و عدالت خواهی آن ها بیشتر شده و خواست آن ها برای همکاری با منافع مشترک قاطع تر شده است.

شی تاکید کرد: امروز کرونا همچنان در سراسر جهان شیوع یافته و در پی آن جامعه بشری عمیقا دستخوش تغییرات شده است. هر سیاستمدار مسوول باید با اطمینان و شجاعانه به موضوعات عصر پاسخ داده و تصمیم تاریخی بگیرد.

رییس جمهوری خلق چین با اشاره به ضرورت غلبه بر همه گیری کرونا گفت که ما باید مردم را در اولویت قرار دهیم و روح علم را ارتقا بخشیده و نگرش علمی را حفظ و قوانین علمی را دنبال کنیم.

وی بر هماهنگی جامع در جلوگیری و مهار بیماری و توسعه اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد و با بیان این که واکسن باید به عنوان محصول عمومی جهانی عرضه شود و منصفانه و عادلانه در سراسر جهان توزیع شود گفت: چین تلاش می کند ضمن عرضه ۲ میلیارد دوز واکسن در سال به جهان و اهدای ۱۰۰ میلیون دز واکسن به برنامه کوواکس سازمان بهداشت جهانی، ۱۰۰ میلیون دز دیگر را به کشورهای در حال توسعه اهدا کند.

به گفته وی چین همچنین ضمن ادامه حمایت و مشارکت در تحقیقات جهانی منشاءیابی کرونا، با هر گونه دستکاری سیاسی در این راستا مخالف است.

رییس جمهوری چین در بخشی دیگر از سخنان خود براحیای رشد اقتصاد جهانی و تحقق توسعه قوی، سبز و سالم جهانی تاکید کرد.

شی جین پینگ در سخنان خود همچنین به ضرورت همبستگی، احترام متقابل و همکاری با منافع مشترک اشاره و تاکید کرد که دموکراسی در انحصار معدودی از کشورها نیست، بلکه حق مردم کشورهای مختلف است، مداخله نظامی خارجی و تحمیل "دموکراسی" بر دیگران آسیب های بی شماری در پی دارد.

وی افزود: چین در گذشته و در آینده به تجاوز، ظلم به دیگران، سلطه جویی نپرداخته و نخواهد پرداخت چین برای همیشه سازنده صلح جهان، خدمت کننده به توسعه جهان، حافظ نظم بین المللی و عرضه کننده محصولات عمومی بوده و همچنان با توسعه جدید خود فرصت های جدید برای جهان فراهم می کند.

رییس جمهوری چین با اشاره به الزامات تکمیل مدیریت جهانی و اجرای چندجانبه گرایی واقعی تاکید کرد: جهان بر سر چهار راه تاریخی قرار گرفته، در عین حال جلوی روند توسعه و پیشرفت صلح بشر را نمی توان گرفت. کشورهای جهان باید ضمن تقویت اطمینان، با همکاری با تهدید و چالش جهانی مقابله کرده و برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک و دنیای زیباتر اقدام کنند.

شی گفت: ما باید اقتصاد را احیا کنیم و توسعه جهانی قوی‌تر، سبزتر و متعادل تری را دنبال کنیم.

شی در مجمع عمومی سال گذشته سازمان ملل متحد مجموعه‌ای از اقدامات کلیدی را برای حمایت از نقش اصلی سازمان ملل متحد اعلام کرد از جمله اهدای ۵۰ میلیون دلار دیگر به برنامه جهانی، پاسخگویی بشردوستانه سازمان ملل متحد به کرونا و کمک ۵۰ میلیون دلاری به صندوق اعتماد چین و فائو برای همکاری جنوب و جنوب.

چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، دومین کمک کننده مالی به این سازمان و بودجه حفظ صلح بوده است و بیشترین تعداد صلحبانان را از پنج عضو دائمی شورا به خود اختصاص داده است.

رهبران جهان صبح روز سه شنبه به وقت محلی زیر سایه محدودیت‌ها و تبعیض‌های کرونایی بصورت حضوری و مجازی در نیویورک گرد هم آمدند تا در اجلاس سران هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha