۳۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۱۴
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84479382
۰ نفر

برچسب‌ها

تجارت حلال ۲۰۲۱ زاگرب برگزار شد/ همکاری اقتصادی ایران  و کرواسی

بلگراد-ایرنا- «کنفرانس تجارت حلال ۲۰۲۱ زاگرب» با حضور «پرویز اسماعیلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی با بررسی ظرفیت ها، مشکلات موجود و راه حل های گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور برگزار شده است.

به گزارش ایرنا، در این کنفرانس که روز سه شنبه ۳۰ شهریور ماه در زمینه صنعت حلال در کرواسی برگزار شد در آن مقامات وزارت گردشگری، اتاق بازرگانی، مفتی و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی، نمایندگان تجاری کشورهای حوزه بالکان و اروپای مرکزی، تنی چند از سفرای کشورهای اسلامی، روسای شرکت ها و تجار فعال کرواسی حضور داشتند.

سفیر کشورمان در زاگرب که به همراه سفرای مالزی، جمهوری آذربایجان و اندونزی در نشست تخصصی این کنفرانس شرکت د اشت، در پاسخ به سئوالات حاضران در خصوص ساختار و ظرفیت های صنعت حلال در کشورمان، مشکلات موجود و راه حل های گسترش تجارت حلال میان ایران و کرواسی گفت : بر اساس آخرین گزارش های اقتصاد بین المللی مربوط به سال ۲۰۲۰-۲۱، ایران در مجموع شاخص ها جایگاه نهم صنعت حلال کشورهای اسلامی را داشته است که به تفکیک بخش‌ها؛ جایگاه چهارم در بخش دارو و لوازم آرایشی، جایگاه ششم در غذای حلال، جایگاه دهم در پوشاک، جایگاه یازدهم در گردشگری اسلامی، جایگاه ۱۲ در محصولات سرگرمی و رایانه ای و جایگاه ۱۲ در فایناس و بیمه حلال را می توان ذکر کرد.

اسماعیلی با بیان این‌که ایران یک ظرفیت متنوع، کم نظیر و بسیار سودآور؛ اما کمتر شناخته شده در حوزه صنعت حلال است، افزود: اگر تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران نبود، قطعا ایران جایگاه بسیار بالاتری در چرخه تجارت حلال جهانی داشت. ضمن اینکه ایران با ۸۵ میلیون جمعیت و مزیت های ترانزیتی در قلب یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری برای محصولات حلال است.

وی در عین حال گفت: بسیاری از کالاها و خدمات مربوط به تجارت حلال خارج از تحریم هستند و شرکت های کرواسی می توانند با کمترین مشکل با ایران همکاری کنند.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری در مورد ساختار صنعت حلال و بهترین و سریعترین راه ارتباط با بازار حلال ایران، گفت: مرجع اصلی تایید و تجارت محصولات حلال در ایران، «موسسه جهانی حلال» ICRIC وابسته به اتاق بازرگانی ایران به عنوان یک نهاد بین المللی زیر مجموعه اتاق بازرگانی اسلامی ICCIA و سازمان همکاری های اسلامی OIC است.

وی ادامه داد: این موسسه بیش از دو هزار شرکت را تحت پوشش خود دارد. دفاتری در نقاط مختلف جهان از جمله آلمان، اتریش، آذربایجان، ترکیه و ژاپن دارد و آماده گسترش همکاری تحقیقاتی و تجاری با کرواسی است.

سفیر تهران  همچنین در خصوص مزایا، معایب و مشکلات احتمالی ارتباط با بازار حلال ایران اظهار کرد: مهمترین امتیاز کالای حلال ایران؛ تنوع، کیفیت بسیار بالا و قیمت متعادل و رقابتی است. در برخی موارد مانند؛ زعفران، خاویار و خشکبار محصولات ایران انحصاری و دارای بالاترین استاندارد جهانی است.

«مهمترین مشکل کنونی نیز ضعف ارتباط و اطلاعات شرکت های فعال دو کشور در حوزه حلال است. به دلیل تحریم ها مراودات مالی تجار و همچنین حمل و نقل به سختی انجام می شود که سفارت ایران آماده مشاوره اقتصادی به شرکت های علاقمند و ارائه راه حل است.»

وی  ضمن بیان آخرین آمار از بازارهای مبداء و مقصد در تجارت حلال ایران، گفت: انواع میوه، خشکبار، خرما، زعفران، گیاهان دارویی و نوشیدنی، بذر دانه های روغنی و محصولات چرمی حلال مورد نیاز کرواسی است و شرکت های ایرانی علاوه بر تامین این کالاها، آماده تولید مشترک و متنوع سازی محصولات با شرکت های کروات هستند.

اسماعیلی خطاب به مقامات و فعالان صنعت گردشگری کرواسی گفت: ایران با تمدنی حداقل هفت هزار ساله و طبیعت و آثار تاریخی منحصر بفرد، اقتصادی ترین و شگفت انگیزترین مقصد برای گردشگران اروپا و جهان است.

وی در پاسخ به سئوال مجری کنفرانس در زمینه راهکارهای لازم برای تقویت همکاری های اقتصادی بین کرواسی و ایران، افزود: خوشبختانه توافق نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور اجرایی و دو موافقت نامه مهم حمایت از سرمایه گذاری و همکاری های گمرکی نیز بین دو دولت امضا شده که به زودی اجرایی می شود.

سفیر کشورمان ادامه داد: به نظر من مهمترین گام در حال حاضر، ایجاد اتاق مشترک بازرگانی ایران و کرواسی است. قبلا اتاق های دو کشور در این زمینه توافق کرده اند و ما طبق مذاکرات انجام شده با رئیس اتاق کرواسی منتظر اقدام طرف کروات در این زمینه هستیم. مشکل دیگر عدم شناخت شرکت های دو طرف از یکدیگر و ارتباط میان آنهاست که تشکیل «اتاق مشترک ایران و کرواسی» می تواند این مشکل را حل و به روابط فیمابین شتاب دهد.

وی با اعلام اینکه اتاق های بازگرانی استانی ایران از همکاری با اتاق های استانی کرواسی استقبال می کنند، گفت: برگزاری و حضور مشترک در نمایشگاه های تخصصی صنعت حلال بسیار مفید خواهد بود.

سفیر کشورمان در حاشیه این کنفرانس با «آلدین دوگونیچ» رئیس مرکز حلال کرواسی دیدار و طرفین در خصوص آغاز همکاری این مرکز با موسسه جهانی حلال در ایران موافقت کردند. بر این اساس هیاتی از سوی مرکز حلال کرواسی به تهران سفر خواهد کرد.

همچنین در این کنفرانس مجموعه ای از اطلاعات لازم در خصوص ساختار صنعت حلال در ایران، معرفی موسسه جهانی حلال وابسته به اتاق بازرگانی ایران و همچنین گزارش آماری از مهمترین شرکت های فعال در صنعت حلال کشورمان از طریق دبیرخانه کنفرانس در اختیار حاضران قرار گرفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha