۳۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۳۲
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84479336
۱ نفر

برچسب‌ها

وحشت انگلیسی‌ها از احتمال بحران قطعی برق و گاز در فصل زمستان

لندن – ایرنا – افزایش شدید بهای حامل‌های انرژی و ورشکستگی چندین شرکت انگلیسی در عرض چند ماه گذشته باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به احتمال قطع برق و گاز در فصل زمستان و وحشت مردم این کشور شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، قیمت گاز از ابتدای امسال (۲۰۲۱) حدود ۲۵۰ درصد افزایش داشته و شرکت‌هایی که قراردادهای قیمت ثابت با مشتریان خود بسته‌اند حالا توان پرداخت اختلاف افزایش قیمت‌ها را ندارند. ابتدای سال جاری بالغ بر ۷۰ شرکت در حوزه انرژی فعالیت می‌کردند اما احتمال می‌رود که این رقم تا پایان امسال به ۱۰ دستگاه برسد.  به عبارت دیگر پیش‌بینی شده که شرکت‌های تامین کننده برق و گاز یک خانواده از هرچهار خانواده در انگلیس طی ماه‌های آینده ورشکست شوند.

کارشناسان بحران به وجود آمده را به افزایش مصرف برق و گاز در آسیا و کاهش منابع انرژی نسبت داده‌اند آن‌ها نگرانند که زنجیره این بحران به صنعت حمل و نقل و اخلال در روند توزیع مواد غذایی در ماه‌های آخر امسال و حوالی کریسمس کشیده شود.

اما نخست وزیر انگلیس این وضعیت را یک «مشکل کوتاه‌مدت» و ناشی از اوضاع کرونا توصیف کرده که به تدریج در نوسانات بازار ترمیم خواهد شد.
بوریس جانسون در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای بیان داشت که دولت برای عبور از این مقطع بسته‌های مالی در نظر گرفته است.

اما کارشناسان همچنان معتقدند که در عرض هفته‌های آینده چندین شرکت برق و گاز در صف ورشکستگی قرار دارند. تاکنون دو شرکت منحل شده و مابقی نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارند؛ از جمله شرکت بالب که به تازگی وارد بازار انرژی شده و ۱.۵ میلیون مشتری دارد.

در ماه های اخیر، افزایش بهای گاز در انگلیس شتاب تندی به خود گرفته است. فقط در یک ماه و نیم گذشته ۷۰ درصد به بهای ان افزوده شده است. خانواده‌هایی که دارای قراردادهای قیمت ثابت هستند تا پایان مهلت قرارداد از پرداخت هزینه اضافه مصون هستند؛ اما شرکت‌های تجاری که توان جبران این خسارت را ندارند امید به کمک‌های مالی دولت بسته‌اند. «کواسی کوارتنگ» وزیر بازرگانی انگلیس دیروز در مجلس عوام احتمال قطعی برق و گاز در فصل زمستان را رد اما تصریح کرد که دولت به شرکت‌هایی که در حال ورشکستگی هستند کمک مالی نخواهد کرد.

دیروز شرکت گاز بریتانیا اعلام کرد که  تامین برق و گاز۳۵۰ هزار نفر از مشتری‌های شرکت ورشکسته «پیپل انرژی» را تقبل کرده است. طبق مقررات نهاد ناظر بر فعالیت شرکت‌های انرژی (آفجم)، مشتری‌های هر شرکت برق و گاز که ورشکسته شود به یک شرکت جایگزین منتقل شده تا اخلالی در ارائه خدمات ایجاد نشود. به این ترتیب قرارداد با شرکت سابق لغو و معامله ویژه انجام می‌شود. این درحالیست که تعرفه معاملات ویژه همیشه گران‌تر از قراردادهای ثابت است چون شرکت جدید مجبور است که در یک فرصت کوتاه سهم بیشتری از تامین کنندگان اصلی حامل‌های انرژی خریداری کند.

وضع موجود باعث نگرانی شدید و وحشت افکار عمومی شده و اعتراض نمایندگان احزاب سیاسی مخالف دولت را در پی داشته است. «کی‌یر استارمر» رهبر حزب کارگر، دولت محافظه کار جانسون را متهم کرده که با غول‌های انرژی در این بحران هم‌دست است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha