۲۸ درصد از مادران باردار خراسان رضوی واکسن کرونا دریافت کردند

مشهد- ایرنا- مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون ۲۸ درصد از مادران باردار زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی نسبت به بیماری کرونا واکسینه شده‌اند.

دکتر محمد احمدیان عصر سه شنبه در نشست خبری پیرامون واکسیناسیون مادران باردار افزود: واکسیناسیون مادران باردار زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ابتدای شهریورماه آغاز شده و تاکنون بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از آنان واکسن کرونا تزریق کرده اند.
وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر کلانشهر مشهد، ۱۵ شهرستان دیگر استان خراسان رضوی را زیر پوشش دارد که در شهر مشهد میزان پوشش واکسیناسیون مادران باردار بین ۱۶ تا ۳۵ درصد است.
به گفته وی در مناطق کم برخوردار مانند حاشیه شهر مشهد پوشش واکسیناسیون کمتر است و باید اقدامات آموزشی و فرهنگی گسترش یابد، در حالی که طبق نظر استادان حوزه زنان، واکسیناسیون این گروه ضروری است و دریافت واکسن کرونا مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند.
دکتر احمدیان گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۳۶ هزار مادر باردار را زیر مراقبت و پوشش دارد که طبق بررسی ها ۳۰ هزار نفر از آنان واجد شرایط دریافت واکسن هستند و بخشی از مادران باردار نیز توسط بخش خصوصی خدمات دریافت می کنند.
وی بیان کرد: تزریق واکسن به مادران باردار از هفته ۱۲ بارداری به بعد بلامانع است و برای زنانی که زایمان کرده اند، تزریق واکسن ۴۲ روز پس از زایمان توصیه می شود.
مدید سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: هم  اکنون ۱۶ مرکز پاک شهری و روستایی برای واکسیناسیون کووید ۱۹ مادران باردار شهرستان مشهد از جمله در مناطق رضویه، همت آباد، شهید رجایی ، امام علی، شهرک انقلاب، باهنر، طرق و ابوذر، ملک آباد، بینالود و مشهد دایر است.
وی گفت: در سایر شهرستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز یک مرکز واکسیناسیون پاک برای مادران باردار دایر شده است. 
سالانه ۸۵ تا ۹۰ هزار زایمان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گزارش می شود.
۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام نیز بقیه جمعیت این استان را زیر پوشش خدمات‌ بهداشتی و درمانی دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha