لاشه یک قلاده فک خزری در ساحل مازندران پیدا شد

ساری - ایرنا - لاشه یک قلاده فک خزری که جزو گونه‌های در خطر انقراض قرار دارد، در ساحل گلشهر شهرستان محمودآباد پیدا شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران ، طی تماس مردمی مبنی بر تلف شدن یک قلاده فک خزری در سواحل گلشهر ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان محمودآباد به محل اعزام و لاشه این حیوان را در ساحل پیدا کردند و پس از معاینات اولیه و نمونه برداری که در محل بر روی کشف لاشه انجام شد، علت مرگ این فک در دست بررسی است.

بر اساس گزارش ماموران یگان حفاظت، وجود ضرب و جرح بر روی لاشه نشان می دهد این حیوان به طور احتمال بر اثر برخورد با قایق یا گیر افتادن درتور ماهیگیری تلف شد.

اردیبهشت امسال نیز لاشه یک قلاده فک خزری در ساحل شهرستان محمودآباد پیدا شد که محیط زیست مازندران احتمال خفگی بر اثر گرفتار شدن در تور صیادی را مطرح کرده بود.

فک خزری یک گونه پستاندار دریایی کمیاب است که تنها در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال در روسیه زندگی می‌کند. این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند به حمایت بین‌المللی است.

ساحل‌نشینان شمال به این جانور سگ آبی می‌گویند. فک ها به دمای آب بسیار وابسته هستند و به همین خاطر وقتی دمای آب افزایش می‌یابد، آن‌ها به بخش‌هایی که آب عمیق‌تر و قاعدتاً سردتر است، مهاجرت می‌کنند. فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زیست می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر می روند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha