مسکو، ادعای دیوان حقوق بشر اروپا درباره مرگ «لیتوینینکو» را رد کرد

مسکو - ایرنا - کرملین، ادعای دیوان اروپایی حقوق بشر درباره «مسئولیت» روسیه در مرگ الکساندر لیتوینینکو را بی اساس خواند.

به گزارش ایرنا از مسکو، دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در مورد تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا در به رسمیت شناختن روسیه به عنوان مسئول مرگ الکساندر لیتویننکو، افسر سابق سریس امنیت فدرال (FSB )گفت: «بعید است که که این دادگاه هیچ گونه اختیاراتی برای داشتن اطلاعات در این زمینه داشته باشد. می دانید که هنوز هیچ نتیجه ای از تحقیقات در دست نیست.»

سخنگوی کاخ کرملین در پاسخ به این سوال که چه کسی می تواند در مرگ مامور سابق «اف اس بی»  دخالت داشته باشد، گفت: «ما آماده گوش دادن به چنین تصمیمات بی اساسی نیستیم.»

پیشتر دادگاه حقوق بشر اروپا،  روسیه را مسئول مرگ کارمند سابق سرویس امنیت فدرال  الکساندر لیتویننکو نامید. دادگاه پس از بررسی شکایت « مارینا لیتویننکو» چنین تصمیمی گرفت.

دادگاه حقوق بشر اروپا به این نتیجه رسید که روسیه تحقیقات موثری در مورد مرگ افسر سابق اف اس بی انجام نداده و کسانی را که بازرسان انگلیسی معتقدند در مرگ وی نقش داشته اند تحت تعقیب قرار نداده است.

الکساندر لیتویننکو در سال ۲۰۰۶میلادی در انگلیس درگذشت و در آنجا پناهندگی گرفت. با توجه به نتایج معاینه، افسر سابق سرویس امنیت فدرال مسکو به دلیل مسمومیت با پولونیوم فوت کرد، جزئیات این حادثه مشخص نشده است. در بریتانیا، آنها مدعی دخالت روسیه در مرگ لیتویننکو هستند، در حالی که در مسکو چنین اظهاراتی با انگیزه سیاسی می داند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha