ارتقای ایمنی و بهره‌وری نیروی کار معادن با عبور از روش‌های سنتی

تهران-ایرنا- معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: راهکار ارتقای ایمنی نیروی کار شاغل در معادن و افزایش بهره‌وری، عبور از روش‌های سنتی و به کارگیری تکنولوژی نوین است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی در یکصد و هفتادمین نشست شورای عالی حفاظت فنی گفت: در کشور بیش از پنج هزار و ۵۰۰ معدن وجود دارد و حدود ۹۰ معدن فعال در حوزه زغال سنگ فعالیت دارند. روش‌های استخراج در بیش از ۹۰ درصد این معادن به طور سنتی و تقریبا ناایمن است.

وی افزود: ۲ موضوع حفاری و نگهداری سنتی از عوامل اصلی حوادث کار در معادن است.

معاون وزیر کار  با بیان اینکه افزود: می‌توان از شرکت‌های دانش بنیان که دارای قابلیت‌های فنی بالایی هستند برای تغییر روش‌های سنتی در استخراج معادن کمک گرفت و امیدواریم وزارت صمت و شورای عالی معادن نیز تصمیم اساسی برای ایمن سازی معادن بگیرند.

رییس شورای‌ عالی حفاظت فنی خاطرنشان کرد: متأسفانه بعضی از شرکت‌هایی که این معادن را در اختیار دارند تصور می‌کنند اگر کار را به پیمانکار واگذار کنند در رابطه با نیروی کار دیگر مسوولیتی ندارند، در صورتی که این شرکت ها در رابطه با شرایط محیط و امور رفاهی کارگران همواره دارای تعهد هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به  ماده ۱۳ قانون کار گفت: به استناد این ماده قانونی، مسوولیت نظارتی صاحب و مالک معدن به عنوان مقاطعه دهنده در واگذاری فعالیت‌ها به پیمانکاران، سلب نمی‌شود.

در ادامه این نشست، علی مظفری، دبیر شورای‌عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سفر هیأت کارشناسی بازدید کننده از معدن زغال سنگ شهرستان طبس گفت: فناوری، رکن ارتقای ایمنی در کارگاه‌ ها است و در غالب کشورهای توسعه یافته، تلاش برای کاهش اثرات رفتاری کارگر، موضوع ایمنی کار محسوب می شود، بنابراین ارتباط خطای انسانی در وقوع حوادث به حداقل می‌رسد.

در ادامه این نشست ، بازنگری آیین نامه حفاظتی حفر چاه‌های دستی از سوی اعضا بررسی شد.

این آیین نامه در سال ۱۳۶۴ به تصویب شورای عالی حفاظت فنی رسیده و با توجه به بازخوردهایی که در بحث بررسی حوادث ناشی از کار در سطح کشور وجود داشت بازنگری شد و پس از بررسی در نشست های متعدد کمیته تخصصی در دستور کار شورا قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha