۳۷۰ میلیارد ریال برای راه روستاهای حاشیه سد چراغ‌ویس سقز اختصاص یافت

سنندج - ایرنا - رییس امور منابع آب سقز با اشاره به اینکه ۶ روستای بخش مرکزی این شهرستان به واسطه آبگیری سد چراغ ویس زیر آب خواهد رفت، گفت: عملیات ساخت جاده جایگزین این روستاها با اعتبار ۳۷۰ میلیارد ریال در دست اجراست.

عباس جاوید روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تسریع در اتمام جاده جایگزین روستاهای بخش مرکزی این شهرستان (قره چر، قبغلوجه، کرویان، پیرعمران، تموته و کنده سوره) که به واسطه آبگیری کامل سد چراغ، بخشی از جاده زیر آب خواهند رفت ضروری است.

وی با بیان اینکه این ۶ روستا در اطراف سد چراغ ویس قرار گرفته اند و بخشی از جاده دسترسی در این روستاها مسدود می شود، افزود: قرارداد اولیه جاده جایگزین این ۶ روستا دارای ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار است.

جاوید پیشرفت فیزیکی این جاده جایگزین را ۳۹ درصد عنوان کرد و اضافه کرد: امید است با تخصیق اعتبارات لازم سال آینده جاده این روستاها به بهره برداری برسد.

وی به جانمایی سایت جدید روستای میرده بخش مرکزی این شهرستان اشاره کرد و افزود: اداره منابع آب سقز برای تسریع در جانمایی سایت جدید میرده (روستای میرده به دلیل آبگیری سد چراغ ویس باید جابه جا شود)، آماده تملک زمینهای پیشنهادی روستا با قیمت کارشناسی است.

رییس امور منابع آب سقز در بخشی از سخنان به جلوگیری از برداشت شن و ماسه از سیمینه رود و تخریب جاده ترجان اشاره کرد و گفت: تخصیص آب از چراغ ویس دارای ردیف بودجه و برداشت شن و ماسه از سیمینه هم با همکاری شورا و دهیاران، تا حد زیادی، کنترل شده است.

تعدادی از روستاهای که در اطراف سد چراغ ویس سقز قرار گرفته اند با آبگیری و اتمام این سد جابه جا شده اند ولی هنوز سایت جدید روستای میرده راه اندازی نشده است. 

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha