مشکل اصلی کشور بی توجهی به فرهنگ و صنایع فرهنگی است

تهران- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: مشکل اصلی کشور ما بی توجهی به فرهنگ و صنایع فرهنگی است که  می تواند نقش مهمی در اقتصاد و تجارت جهانی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی؛ حجت‌الله ایوبی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین کمیسیون ملی یونسکو و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی توسعه با موضوع همکاری در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی  افزود: امروزه به فعالیت های فرهنگی به عنوان یک شغل پایدار نگاه می شود و دیگر نگاه لوکس  روی این فعالیت ها نیست.

ایوبی عنوان کرد: امروزه اگر به دنبال کارآفرینی هستیم، بی شک فرهنگ و هنر انتخاب منطقی تری است. اروپایی ها تجربه خوبی در این زمینه دارند، چرا که به خوبی توانستند علم و فناوری را در این عرصه به خدمت گیرند.

وی ادامه داد: فعالیت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ارزش زیادی برای کشور دارد. با توجه به تاریخ اثرگذار ایران در جهان، ظرفیت بسیار قابل قبولی هم برای توسعه پایدار در فرهنگ وجود دارد. در این راستا با توجه به بزرگترین سرمایه خود که نیروی انسانی است می توانیم برنامه ریزی های خود را جامه عمل بپوشانیم.

با توسعه فرهنگ سرمان را در فضای اقتصادی دنیا بالا بگیریم

محمد حسین ایمانی خوشخو، رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در ادامه این مراسم  گفت: همیشه شاهد فعالیت های ارزشمند کمیسیون ملی یونسکو در عرصه های گوناگون فرهنگی و هنری بوده ایم. از سوی دیگر مجموعه پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، نخستین  پارک علم و فناوری در صنایع فرهنگی است که اگر چه عمر طولانی ندارد، اما به خوبی توانسته دراین مسیر قدم های بزرگی بردارد.

وی افزود: در عرصه بین المللی ظرفیت های فرهنگی و هنری کشور یک مزیت مهم به شمار می رود. برای مثال صنعت خودرو هیچ گاه مزیت نیست نمی گویم رشد آن بد است، اما آن چیزی که مزیت حساب می شود حوزه فرهنگ و هنر است که می توانیم با توسعه آن سرمان را در فضای اقتصادی دنیا بالا بگیریم.

ایمانی تصریح کرد: باید شیوه های جدیدی را برای توسعه صنایع فرهنگی به کار بگیریم. زبان امروز دنیا زبان فناوری است و باید با  این روش ظرفیت های فرهنگی و بالقوه خود را به دنیا عرضه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امید است با حمایت های کمیسیون ملی یونسکو در عرصه بین المللی شاهد اتفاقات خوبی باشیم و بتوانیم بیش از گذشته خود را به دنیا عرضه کنیم. با توجه به اینکه این روزها اغلب مردم دنیا  تشنه فرهنگ های اصیل و ناب هستند می توانیم از طریق توانمندی های کشورمان در این مسیر به موفقیت های مهمی برسیم.

در ادامه مراسم این تفاهم نامه به امضا طرفین رسید.  این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و بهره‌گیری از  ظرفیت‌های متقابل، میان کمیسیون ملی یونسکو و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی با محوریت راه اندازی unesco startup studio art ،تجاری سازی محصولات و خدمات صنایع خلاق و فرهنگی با استفاده از ارتباطات بین المللی، برگزاری جایزه نوآوری در زمینه هنر و راه اندازی باشگاه صنایع  خلاق فرهنگی در فدراسیون باشگاه یونسکو ایران منعقد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha