۵۵ میلیون تومان کمک به هر واحد مسکونی زلزله‌زده قوچان اختصاص می‌یابد

مشهد- ایرنا - معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برای صاحبان واحدهای آسیب‌دیده از زلزله قوچان تا سقف ۵۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در قالب‌های اسکان موقت، کمک به اسکان دائم و معیشت در نظر گرفته‌ شده است.

مهدی جودی صبح امروز در حاشیه بازدید از منازل روستایی زلزله‌زده قوچان در جمع خبرنگاران افزود:این گونه برنامه‌ریزی‌ شده است که ابتدا مردم در منازل خود اسکان موقت پیدا کرده و در کنار واحدهای موجود، فضاهای جدید با مشارکت مردم ایجاد شود که به همین منظور تسهیلات ۱۳۰ میلیون تومانی اعطا خواهد شد.

وی با اشاره به کمک‌های بنیاد مستضعفان در مناطق بحران‌زده و حادثه‌دیده به‌منظور تامین سیمان موردنیاز ادامه داد: اگر موافقت در این زمینه گرفته شود برای هر واحد مسکونی آسیب دیده تا سقف ۱۶۰ کیسه رایگان سیمان در اختیار زلزله‌زدگان قرار می‌گیرد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: میزان واحدهای خسارت‌دیده در ارزیابی‌های اولیه پایین‌تر از آمار فعلی است که در حال حاضر و با بازدید خانه به خانه در مناطق روستایی شهرستان قوچان، حدود ۶۲۰ واحد نیازمند به احداث مجدد و افزون بر ۲۰۰ واحد نیز به مرمت و تعمیر نیاز دارند.

جودی افزود: در ساعات ابتدایی وقوع زلزله قوچان با توجه به عمق کم و شدت زیاد تصور می شد که این زلزله تلفات زیادی بر جای گذاشته باشد که خوشبختانه چنین نشد و این زلزله تلفات جانی نداشت و خسارات هم مربوط به برخی منازل گلی و خشتی بوده که مصالح درستی در ساخت آنها به کار نرفته است و بنیاد مسکن ارزیابی و تشکیل پرونده مربوط به این واحدهای روستایی را انجام داده است.

وی اضافه کرد: با همکاری مدیران استانی مصوبه‌ای در حال آماده‌سازی است تا بتوان در نخستین جلسه هیات‌ وزیران آن را به تصویب رساند و کار بازسازی با مصوبه دولت سرعت بیشتری پیدا کند اما در حال حاضر کار با منابع داخلی و اعتبارات تسهیلات بهسازی مسکن روستایی  شروع‌ شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به مقاوم‌سازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور گفت: این اقدام از یک ماه پیش شروع‌ شده و امروز افزون بر ۸۰ هزار واحد روستایی به بانکها معرفی  و ۲۰ هزار عقد قرارداد و شروع عملیات اجرایی انجام‌شده است.

جودی افزود: برای بازسازی ۳۰ هزار واحد آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه همچون حادثه سی سخت یا سیل سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق کشور هم در حال اقدام هستیم که باید منطقه قوچان نیز به آن افزوده شود.

بازسازی و نوسازی ۱۵۵ هزار واحد مسکن روستایی در خراسان رضوی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی هم در این بازدید افزود: ۴۳۰ هزار واحد مسکن روستایی در این استان وجود دارد که تاکنون حدود ۱۵۵ هزار واحد آن بازسازی و نوسازی شده است و برای بقیه باید مردم پای‌کار بیایند تا با دریافت تسهیلات بتوان این رقم بازسازی و نوسازی را افزایش داد.

سید رضا موسوی نیا افزود: برای واحدهای زلزله‌زده قوچان ۱۳۰ میلیون تومان تسهیلات و ۵۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته‌شده است اما برای بقیه واحدهای مسکونی روستائیان استان خراسان رضوی ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله اعطا می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون برآورد ریالی دقیقی از واحدهای آسیب‌دیده در مناطق زلزله‌زده قوچان انجام‌ نشده است اما گروه‌های آمارگیری تا پایان هفته به جمع‌بندی می‌رسند.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ساعت هشت و ۳۲ دقیقه صبح دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ حوالی قوچان در استان خراسان رضوی را لرزاند.
این زمین‌لرزه در طول جغرافیایی ۵۸.۸۶ و عرض جغرافیایی ۳۷.۰۸ و در عمق ۶ کیلومتری زمین به وقوع پیوست.
این زلزله در ۳۰ کیلومتری قوچان، ۳۵ کیلومتری چاپشلو و ۴۲ کیلومتری چکنه در استان خراسان رضوی رخ داد.

حداقل ۴۲ روستا در شهرستان قوچان متاثر از این زلزله دچار آسیب‌هایی شده‌اند.

شهرستان قوچان در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha