هدف جشنواره لباس عاشورایی صیانت از قیام امام حسین (ع) است

تهران-ایرنا- دبیر علمی ششمین دوره لباس عاشورایی گفت: هدف از فلسفه قیام امام حسین (ع) زنده نگه داشتن اسلام ناب محمدی (ص) بود، وظیفه ما اشاعه این فرهنگ در کشور و این رویداد بخشی از تلاش برای صیانت این فرهنگ است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مریم پورشهابی رئیس کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست روز سه‌شنبه (۳۰ شهریور)، گفت: این رویداد به منظور احیای فرهنگ عاشورا برگزار می شود تا بتوانیم این فرهنگ غنی را به وسیله رسانه لباس منتقل کنیم.

وی گفت: این رویداد با استفاده از المان های عاشورایی در حوزه پوشاک آثار متنوعی را برای سلایق مختلف ارایه کرده است تا بتوانیم نسل جوان را با تاریخ و فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا کنیم. امیدواریم  تولید کنندگان از این طرح ها استقبال کنند و بتوانیم این آثار  را وارد عرصه بازار کنیم.

پورشهابی افزود: کشور حدود ۲ سال است درگیر بیماری کرونا شده است و با توجه به اینکه در این حوزه فروش پوشاک کم بود، تولیدکنندگان متضرر بودند. امیدواریم امسال با توجه به کاهش این بیماری  تولید کنندگان بتوانند از این آثار استفاده کنند و شاهد حضور این پوشاک در عرصه های اجتماعی کشور باشیم. این جشنواره طی فراخوانی از طراحان دعوت کرد تا در یک کارگاه حضور بهم رسانند و آثاری برگرفته از فرهنگ عاشورایی تولید کنند.
وی از حضور ۱۰۰ طرح برتر مسابقه تصویرسازی ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی خبر داد و گفت: هر تولیدکننده که بالاترین تعداد تولید برای این  طرح ها را پیشنهاد دهد، تولید انبوه آن طرح به او واگذار خواهد شد.

هدف جشنواره لباس عاشورایی صیانت از قیام امام حسین (ع) است


ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک تهران در این نشست گفت: اکنون در موقعیتی هستیم که کشور در تحریم است و در تنگنا قرار دارد و شاهد افزایش ارز هستیم اما تولیدکنندگان با غیرت ما در عرصه پوشاک با کیفیت خوب و قیمت نازل آثاری را عرضه کردند که این نشان دهنده توانمندی تولیدکنندگان داخلی است.
وی از سیاستگذاران حوزه اقتصاد خواست مواد اولیه تولیدات را عرضه کنند تا وابستگی به واردات نباشد و بتوانیم در این حوزه اشتغال زایی نیز کنیم.

شیرازی به استفاده تولیدکنندگان از آثار طراحان اشاره کرد و گفت: نمایشگاه ها بازوی حمایتی هستند که می توانند در معرفی آثار هنرمندان و صنعتگران کمک کند. 

رئیس اتحادیه پوشاک تهران با تاکید بر رابطه طراحان و تولید کنندگان گفت: باید به این نکته توجه کرد  که تأمین و ارائه پوشاک عاشورایی وابسته به تعامل و ارتباط مطلوب میان این بخش هاست تا بتوانیم فرهنگ عاشورا را در قامت لباس عاشورایی به مردم ارائه دهیم.

شیرازی در تشریح ویژگی های این دوره ازششمین نمایشگاه لباس عاشورایی گفت:  فضایی را برای حضور و گردهمایی طراحان پارچه و هنرمندان گرافیست در نظر گرفتیم و طی برگزاری کارگاه‌های آموزشی در آن مکان، طراحان به ارائه و اجرای ایده‌های خود پرداختند و شاهد ثبت نمادهای عاشورایی روی لباس‌هایی از قبیل تی‌شرت، مانتو، چادر، شال، روسری و کیف بودیم.

در پایان نشست خبری ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی، از پوستر این رویداد با حضور مریم پورشهابی رئیس کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوالقاسم شیرازی رئیس محترم اتحادیه پوشاک محبوبه الهی دبیر بخش علمی و دانشگاهی نمایشگاه لباس عاشورایی  رونمایی شد.
ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و با شعار «سیاه‌پوش گشت فلک از برای حسین (ع)» از سی‌ویکم شهریور تا سوم مهر۱۴۰۰ در فرهنگستان هنر برپا می‌شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha