۳۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۳
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84478512
۰ نفر

برچسب‌ها

وقوع کودتای نافرجام در سودان

تهران-ایرنا- تلویزیون دولتی سودان از وقوع کودتای نافرجام در این کشور خبر داد.

به گزارش امروز (سه شنبه) ایرنا، ارتش سودان در بیانیه‌ای ضمن اعلام خنثی شدن تلاش‌ها برای کودتا در این کشور، از مردم سودان خواست تا با این کودتای شکست خورده مقابله کنند.

در همین حال، سخنگوی شورای انتقالی سودان اعلام کرد که امور کشور اکنون تحت کنترل قرار دارد و انقلاب پیروز است.

سخنگوی شورای انتقالی سودان از سودانی‌ها خواست تا به خیابان‌ها بیایند و از کشورشان دفاع کنند.

یک منبع سودانی گفت که ۴۰ تن از افسران ارتش متهم به دست داشتن در این کودتا، دستگیر شده‌اند. یک گروه کودتاچی قصد داشتند که کنترل اوضاع در این کشور را به دست بگیرند.

قرار است تا لحظاتی دیگر ارتش با صدور بیانیه‌ای رسمی جزئیات این کودتای نافرجام را تشریح کند.

در سوم مردادماه ۱۳۹۸ نیز در کشور سودان کودتایی نافرجام انجام شد. در آن زمان نیروهای مسلح سودان در بیانیه‌ای از وقوع کودتای نافرجام در این کشور خبر داد و اعلام کرد که شماری از افسران نیروهای مسلح از جمله رئیس ستاد مشترک و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قصد داشتند تا علیه انقلاب مردم سودان کودتا کنند که به شکست انجامید.

نیروهای مسلح سودان هدف کودتاچیان را بازگرداندن رژیم سابق و بستن مسیر راه حل سیاسی برای تشکیل یک دولت غیر نظامی که از خواسته‌های مردم این کشور است، عنوان کردند.

قبل از آن یعنی در ۲۱ تیر ماه همان سال نیز شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرده بود که کودتای نظامی علیه این شورا را خنثی کرده است.

کمیته امنیت و دفاع وابسته به شورای نظامی انتقال سودان در همان زمان اعلام کرد: شماری از افسران سودانی قصد کودتا علیه شورای نظامی انتقالی را داشتند که تلاش آنها به شکست انجامید.

دولت «عمر البشیر» ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ با دخالت ارتش سودان سرنگون شد و پس از آن، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال «عبدالفتاح البرهان» قدرت را در این کشور در دست گرفت.

سرنگونی البشیر، گروه‌های معترض سودانی را راضی نکرد و آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha