جبهه مقابله با هژمونی آمریکا با عضویت ایران در شانگهای تقویت می‌شود

اسلام‌آباد - ایرنا - رئیس موسسه پژوهشی توسعه و ارتباطات پاکستان گفت: عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای جبهه مقابله با نفوذ غرب در منطقه به ویژه هژمونی آمریکا را تقویت می‌کند.

«منیر احمد» روز سه‌شنبه طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد اظهار داشت: تحکیم موقعیت تهران در سازمان شانگهای یک معامله برد-برد برای طرفین است، به این ترتیب که ایران با مشارکت گسترده در تعاملات منطقه‌ای باعث تقویت جایگاه سازمان همکاری شانگهای خواهد شد.

وی افزود: نفوذ غرب در منطقه به ویژه رویکرد هژمونی ایالات متحده آمریکا یک مسئله مشترک پیش روی ایران و سایر اعضای سازمان شانگهای به ویژه چین و روسیه به عنوان بنیانگذاران اصلی این سازمان، محسوب می‌شود اما با تحول اخیر جبهه مقابله با این چالش قوی تر می‌شود.

این پژوهشگر پاکستانی معتقد است: نفود قدرت‌های فرامنطقه‌ای از جمله همدستی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ثبات منطقه‌، زنگ خطری است که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید نسبت به آن هوشیار باشند.

وی گفت: عضویت ایران در سازمان شانگهای به نقش آفرینی موثر طرفین برای دستیابی به اهداف مشترک در منطقه کمک می‌کند و متقابلا جمهوری اسلامی نیز می‌تواند از این ظرفیت قوی منطقه‌ای، روند بهبود معیشت داخلی و ارتباطات اقتصادی با سایر کشورها را تسریع کند.

منیر احمد اظهار داشت: تئوری انزوای ایران با عضویت این کشور در سازمان شانگهای دوباره شکست خورد و در این مرحله تهران در کنار پکن و مسکو کمک موثری به تبدیل شدن سازمان همکاری شانگهای به یک نیروی قدرتمند منطقه‌ای انجام می‌دهد.

وی گفت: دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بر کاهش نفوذ آمریکا و مقابله با تحریم‌های یکجانبه آن است، در این راستا قرار گرفتن در کنار سایر اعضای سازمان شانگهای یک پیروزی دیگر برای تهران در عرصه مشارکت منطقه‌ای و بین المللی محسوب می‌شود.

رئیس موسسه پژوهشی توسعه و ارتباطات پاکستان (DEVCOM) افزود: با توجه به تحولات افغانستان، نگاه مشترک سران سازمان شانگهای برای کمک به صلح در این کشور و همچنین نفوذ پاکستان در میان طالبان نیز یک فرصت ایده آل برای ایران و سایر شرکای منطقه‌ای جهت اقدامات جمعی در مسیر تثبیت صلح و آرامش در افغانستان فراهم می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha