تاثیر مثبت تغییر ساعت بر کاهش مصرف برق

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران تغییر ساعت سالانه را در کاهش مصرف برق تاثیر گذار دانست و بر افزایش تاثیر این اقدام در کنار اصلاح ساعت کاری بخش اداری تاکید کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا ازروابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، «مصطفی رجبی مشهدی» گفت: یکی از دلایل تغییر ساعت در نیمه نخست سال استفاده بیشتر از نور طبیعی روز و در نتیجه کاهش مصرف انرژی است.

وی ادامه داد: این اقدام در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور به همین منظور انجام می شود ضمن آنکه حدود ۱۵۰ سال پیش هم برای صرفه جویی در مصرف شمع و یا زغال سنگ تغییر ساعت انجام می‌گرفته است.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: بررسی‌های چند سال اخیر نشان می‌دهد که این کاهش مصرف در نتیجه تغییر ساعت، حدود ۱ تا ۱.۵ درصد در کاهش مصرف برق تاثیر دارد که این میزان معادل مصرف برق استان سمنان در این دوره از سال است.

رجبی مشهدی افزود: حتی در سال‌های اخیر ما درخواست کردیم که به منظور کاهش بیشتر مصرف در نیمه اول سال که محدودیت‌ها در تامین برق و فشار بر نیروگاه‌ها بیشتر است، ساعت کاری اداری هم تغییر کند یعنی اداره‌ها یک ساعت زودتر شروع به کار کنند تا با یک ساعت زودتر خاتمه دادن به کار و خاموش شدن وسایل سرمایشی مصرف کاهش بیشتری پیدا کند.

وی، تغییر ساعت تابستانی را تاثیر گذارتر از زمستانی دانست و ادامه داد: حتی این تغییر ساعت در برخی از کشورها که عرض جغرافیایی بیشتری دارند تا ۴بار در سال یعنی هر سه ماه یک بار اتفاق می‌افتد و در هر نوبت بیش از یک ساعت است.

به گزارش ایرنا، بر اساس قانون تغییر ساعت هر سال در فروردین ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده شده و در شهریور ماه یک ساعت به عقب بازگردانده می‌شود

قانون تغییر ساعت در سال۱۳۷۰ با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی برق تصویب  شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha