۳۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۳
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84478456
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر استرالیایی به خاطر دریافت پول از یک منبع ناشناس استعفا داد

تهران-ایرنا- اسکات موریسن نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرد که استعفای کریستین پورتر، وزیر صنعت، علوم و فناوری از کابینه دولت خود را به دلیل دریافت پول از یک منبع ناشناس پذیرفته است.

به گزارش ایرنا از "ای بی‌سی استرالیا"، پورتر اوایل هفته گذشته اعلام کرده بود که برای تأمین هزینه‌های دعوای حقوقی خود با شبکه رادیو و تلویزیون ملی از یک فرد ناشناس پول دریافت کرده است. . 
‎پورتر توضیح داد: این پول از طریق یک «حساب امانی کور» از طرف یک شخص ناشناس به او اهدا شده بود. 
‎ «حساب امانی کور» به حسابی اطلاق می‌شود که هویت فرد اهداکننده را افشا نمی‌کند. 
‎کریستین پورتر که قبل از تصدی وزارت صنعت، علوم و فناوری در سمت دادستان کل استرالیا کار می‌کرد، در ماه مارس سال جاری علیه شبکه ای‌بی‌سی به دلیل انتشار اتهامات اخلاقی علیه یک وزیر در دولت استرالیا، در دادگاه شکایت کرد. 
‎هرچند ای‌بی‌سی در گزارش خود از پورتر نام نبرده بود، اما او تحت فشار رسانه‌ها و سیاست‌مداران جناح مخالف، در برابر رسانه‌ها ظاهر و خود را وزیر متهم کابینه معرفی کرد. وی همچنین اتهام وارده به خود را قاطعانه رد کرد. 
‎سپس اسکات موریسن نخست وزیر استرالیا پورتر را به خاطر این اتهامات از دادستانی کل به وزارت صنعت، علوم و فناوری منصوب کرد. 
‎ نخست وزیر استرالیا استعفای پورتر از کابینه و عضویت در تیم ارشد دولتی را «اقدامی مناسب» توصیف کرد و گفت که او در نهایت قادر نبود از اتهامات خود مبنی بر دریافت پول از یک منبع ناشناس را رد کند، زیرا نمی‌تواند هویت اهداکننده پول را فاش کند. 
موریسون گفت: «پس از اذعان کریستین پورتر به دریافت پول، وی با استعفای خود از سمت وزارت صنعت، علوم و فناوری، اقدامی مناسب انجام داد و من استعفای وی را پذیرفته‌ام.» 
 پورتر نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت که روی تصمیم کناره‌گیری از کابینه به‌دقت فکر کرده و در نهایت استعفانامه خود را به نخست‌وزیر تحویل داده است. 
موریسن همچنین اعلام کرد پورتر به عنوان یک عضو رده پایین در مجلس خواهد ماند و انگوس تیلر، وزیر انرژی، سرپرستی وزارت‌خانه او را بر عهده خواهد گرفت. 
با این حال فساد مالی وزیر صنعت و علوم فناوری استرالیا، اعتراض تعدادی از نمایندگان پارلمان این کشور را به دنبال داشته و آن‌ها خواهان مشخص شدن هویت فرد اهدا کننده پول به پورتر شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha