نخست وزیر استرالیا در نیویورک با مکرون دیدار نمی‌کند

تهران – ایرنا – اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا روز سه‌شنبه گفت که آخر این هفته در نیویورک با رئیس جمهور فرانسه دیدار نخواهد کرد، هرچند که خشم فرانسه از لغو قرارداد دفاعی ۴۰ میلیارد دلاری ممکن است توافق تجاری استرالیا-اتحادیه اروپا را تهدید نماید.

به گزارش ایرنا از رویترز، استرالیا آخر هفته گذشته قرارداد با "گروه ناوال" فرانسه برای ساخت ناوگانی از زیردریایی‌های متعارف را لغو کرد و بجای آن دستکم هشت زیردریایی هسته‌ای با فناوری آمریکا و انگلیس در چهارچوب مشارکت امنیتی با این دو کشور می‌سازد.

لغو این قرارداد موجب خشم فرانسه شده است و هر دو کشور استرالیا و آمریکا را متهم کرده که از پشت به فرانسه خنجر زده اند.

در حالی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درصدد گفتگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای کاهش تنش‌ها بوده است اما موریسون نخست وزیر استرالیا روز سه شنبه گفت که دیدار مجزای دوجانبه‌ای با رئیس جمهور فرانسه نخواهد داشت.

موریسون در نیویورک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با مکرون دیدار خواهد کرد، گفت: این بار فرصتی برای دیدار وجود ندارد. اطمینان دارم که موقعیتی در زمان خود حاصل خواهد شد.

 استرالیا و اتحادیه اروپا قرار است دور بعدی مذاکرات تجاری را روز ۱۲ اکتبر برگزار کنند.

"دن تهان" وزیر تجارت استرالیا روز دوشنبه گفت که انتظار دارد این مذاکرات طبق برنامه انجام شود.

نخست وزیر استرالیا در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک با بایدن و رهبران اروپایی دیدار می‌کند و پس از آن برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو "گروه چهارگانه"  شامل استرالیا ، آمریکا ، ژاپن و هندوستان به واشنگتن خواهد رفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha