تکرار ادعای سعودی برای کمک به تنش زدایی میان پاکستان و هند

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه عربستان درحالی ادعای کشورش برای کمک به تنش زدایی میان پاکستان و هند را تکرار می‌کند که نارضایتی اسلام‌آباد از عدم حمایت از مواضع منطقه‌ای خود توسط ریاض، تا سال گذشته روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار داده بود.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز سه‌شنبه این اظهارات را به نقل از «فیصل بن فرحان آل سعود» طی مصاحبه با روزنامه هندو در جریان سفر رسمی خود به هند عنوان کردند.

پس از انتقادات بی‌سابقه وزیر امور خارجه پاکستان در اوایل سال گذشته میلادی از عدم توجه ریاض به مواضع منطقه‌ای اسلام‌آباد و برآورده نشدن انتظارات از متحد عربی، روابط اسلام‌آباد و ریاض تا پیش از اردیبهشت ماه سال جاری به شدت تحت تاثیر کدورت‌های متقابل قرار گرفت.

گفته می‌شود این تنش‌ها پس از هفتمین سفر رسمی عمران خان نخست وزیر پاکستان به ریاض در هفدهم اردیبهشت ماه امسال و دیدار با حاکمان آل سعود کاهش نسبی داشته است.

براساس این گزارش، وزیر امور خارجه سعودی در جریان اولین سفر رسمی خود به هند مدعی شد که کشمیر یک منطقه مورد مناقشه است و ریاض آمادگی دارد تا برای تنش زدایی میان اسلام‌آباد و دهلی نو میانجیگری کند.

وی به نشریه هندو گفت که عربستان قادر است تا برای تنش زدایی میان پاکستان و هند نقش آفرینی کند، درحالی که دهلی نو بارها مخالفت خود را برای ورود کشور ثالث به اختلافات با پاکستان و یا کمک به حل مناقشه کشمیر مخالفت و آن را موضوع دوجانبه مرتبط با پاکستان و هند تلقی کرده است.

فیصل بن فرحان اظهار داشت: باید بر روی مسیر گفت وگو میان هند و پاکستان تمرکز شود تا مسائل به گونه‌ای حل شود که بتواند نگرانی‌های متقابل را به طور دائمی برطرف کند.

اولین سفر رسمی وزیر خارجه سعودی به هند همزمان با تحولات افغانستان صورت می‌گیرد، بازدیدی که رسانه‌های پاکستان آن را مهم تلقی می‌کنند.

فیصل بن فرحان آل سعود درباره بحران افغانستان گفت: ثبات پایدار بیشترین نگرانی ریاض است. در این راستا نیروهای سیاسی افغانستان از جمله طالبان باید متعهد به مسوولیت‌های خود باشند و با استفاده از یک دولت فراگیر باعث هموار شدن مسیر ثبات، امنیت و رفاه کشور شوند.

وی از طالبان نیز خواست تا به نگرانی‌های جامعه بین الملل در رابطه با وضعیت امنیتی در افغانستان رسیدگی کنند.

گفتنی است، وزیر امور خارجه سعودی پنجم مرداد امسال در جریان سفر خود به پاکستان با نخست وزیر، وزیر امور خارجه و فرمانده ارتش این کشور دیدار و طرفین همکاری‌های مشترک برای صلح منطقه‌ای، تحولات امنیتی از جمله وضعیت افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha