تقویت پیوندهای مشترک ایرانی -عراقی؛ در نشست ستاد اربعین عراق چه گذشت؟

بغداد-ایرنا- کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلا میزبان نشست ستاد اربعین و شاهد گزارش های مختلف درباره برگزاری اربعین با چشم انداز تقویت مواکب مشترک و پیوندهای بیشتر ایرانی-عراقی بود.

به گزارش ایرنا در نشست روز یکشنبه به ریاست ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و با حضور آیت‌الله سیدمجتبی حسینی نماینده رهبر انقلاب در عراق، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا اباذری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، مجتبی شصتی کریمی، سرکنسول ایران در کربلا، سید رضی الدین کاظمی مازندرانی سرکنسول ایران در نجف اشرف، اعضای سفارت ایران و مسئولان کمیته های مختلف برگزاری اربعین حسینی (ع) ابعاد، راهکارها و گزارش های متعدد کمیته های تخصصی برگزاری اربعین بررسی شد.

آیت الله حسینی نماینده مقام معظم رهبری در عراق در این نشست بر ضرورت طرح شعارهای پر مغز و محتواتر در اربعین سال جاری و غنی تر کردن این شعارها در سال های دیگر تاکید کرد.

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با مروری بر گفت و گوهای متعدد سفارت ایران در عراق با مسئولان عراقی درباره پذیرش زائران اربعین گفت: در سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران سهمیه زائران ایرانی از ۳۰ هزار به ۶۰ تا ۸۰ هزار نفر هم افزایش یافت.

مسجدی از قول نخست وزیر عراق درباره لغو روادید خبر داد و افزود: دولت عراق قول داده است که سال آینده با بهبود واکسیناسیون و شرایط همه گیری کرونا، اوضاع پذیرش زائران ایرانی تغییر چشمگیری خواهد کرد.

وی افزود: چون لغو روادید در سفر آقای الکاظمی به تهران اعلام شد، طرف عراقی قول داد که بعد از اربعین، زوار ایرانی بدون ویزا و فقط با گذرنامه از مسیرهای هوایی وارد عراق شوند تا زمانی که شرایط، بهبود یابد و مرزهای زمینی نیز باز شود.

سپس، مسئولان بخش های مختلف ستاد اربعین عراق به ارائه گزارش های اقدامات انجام شده و در دستور کار پرداختند.

*اقدامات پشتیبانی اربعین

در این نشست مقرر شد برای پشتیبانی مواکب حسینی ۲۰۰ دستگاه خودرو وارد عراق شود و امکانات مختلف غذایی، آب و دارو را تامین کند.

این موضوع به مسئولان مرزی مهران و ستاد هماهنگی برگزاری اربعین ابلاغ شده است.

همچنین ۶۰۰ دستگاه اتوبوس، مینی بوس، کامیون و تریلر برای حمل و نقل زمینی زائران اربعین پیش بینی شده است.

نیروهای شهرداری تهران نیز برای اقدامات خدماتی لازم و نظافت شهری در کربلا مستقر شده اند.

تاکنون بیش از ۲۰ هزار ویزا برای زائران ایرانی صادر شده و انتظار می رود به زودی تمامی روادیدها صادر شود.

*اقدامات امنیتی اربعین

در گزارش های مسئولان امنیتی حاضر در ستاد اربعین عراق تصریح شد که در سال جاری به نسبت سال های پیش، شرایط و تمهیدات امنیتی مطلوب تری حاکم شده است.

امنیت سازی مسئولان برگزاری اربعین در عراق شامل هزاران نیروی حشد الشعبی و تیم های فنی و مهندسی آن از ابتدای محرم با پاکسازی نقاط پر خطر آغاز شده و ادامه دارد.

۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسیرهای مختلف راهپیمایی های اربعین حسینی در عراق را یگان های ثابت حشد الشعبی پوشش می دهند. حشد الشعبی ۲۰ تیپ دیگر خود را نیز به امنیت بیشتر مسیرها اختصاص داده است.

تمرکز بر نقاط پرخطر مانند منطقه الطارمیه بغداد، اطراف کرکوک، اطراف دیاله و غرب کربلا در پاکسازی این مناطق موفق بوده است. در همه نقاط و مسیرهای راهپیمایی، یگان های پدافندی ثابت حضور دارند اما در شرایط اربعین این نقاط تقویت شده اند.

همچنین ۴ هزار و ۵۰۰ تیم اطلاعاتی و امنیتی از دو هفته قبل تمام مناطق احتمالی بروز ناامنی را آغاز به پاکسازی کرده اند و این این روند تا قبل از اربعین ادامه می یابد.

 ۴ هزار دوربین امنیتی از نینوا تا بصره مسیرها را کنترل می کنند و ۶ ورودی شهر کربلای معلا نیز با دروبین های هوشمند تجهیز شده اند.

همچنین ۶۰۰ دستگاه خودروی مهندسی در کربلا و اطراف آن برای تردد بهتر مستقر شده اند.

*اقدامات فرهنگی و اجتماعی

غلامرضا اباذری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق سپس به تشریح برنامه های متنوع فرهنگی در برگزاری مراسم اربعین حسینی در عراق پرداخت.

تقویت پیوندهای مشترک ایرانی -عراقی؛ در نشست ستاد اربعین عراق چه گذشت؟

۳۰ قاری مطرح قرآن در موکب های مختلف به تلاوت قرآن خواهند پرداخت.

برنامه روایتگری که پیش تر نیز استقبال خوبی از آن شده بود در اربعین امسال پررنگ تر از همیشه به زبان عربی و فارسی برای زوار عرب زبان و فارس زبان تدارک دیده شده است.

۳۰۰ مبلغ روحانی از جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به مسائل شرعی و ارتقای سطح معنوی و عمق بخشی به محتوای راهپیمایی و زیارت اربعین در خدمت زائران خواهند بود.

۷ نشست  برای جمع دانشگاهیان و یک روز به نام «روز مقاومت» با حضور نیروهای حشد الشعبی برگزار خواهد شد.

اباذری به برنامه موفق سال های گذشته در بازدید از مواکب عراقی اشاره کرد و از طرح تکریم منازل نیز خبر داد؛ طرحی که در آن از خانواده هایی که منزل خود را بی دریغ در اختیار زائران ایرانی و خارجی قرار می دهد تقدیر می شود.

به گفته اباذری، در اربعین سال جاری، برنامه های ویژه کودک و نوجوان به زبان عربی و اجرای نمایش های آیینی اعم از پرده خوانی و مقاتل و تعزیه برای زائران تدارک دیده شده است.

علاوه بر این ۱۰۰ استاد دانشگاه ایرانی در بین زوار اربعین به عراق اعزام می شوند تا با دانشگاه های این کشور هم نشست اربعینی برگزار کنند.

*اقدامات رسانه ای

به گفته نماینده رادیو و تلویزیون های اسلامی تا کنون ۳۰۰ رسانه از ۲۴ کشور جهان برای پوشش مراسم راهپیمایی اربعین حسینی آماده شده اند.

کارگروه رسانه اربعین در ایران، لبنان و عراق تشکیل شده است و کار آن که از ۲۸ محرم کلید زده شد تا ۲۰ ماه صفر نیز ادامه خواهد یافت.

همچنین رسانه های اربعینی از هشتگ #الحسین_سفینة_النجاة برای ترویج فرهنگ عاشورایی استفاده خواهند کرد.

*اقدامات بیمارستانی و درمانی

دو درمانگاه در نجف اشرف و کربلای معلا با کادری کامل از متخصصان قلب، جراح عروق، ارتوپد، داخلی، اورژانس، زنان، عمومی و نیز پزشک رابط عرب زبان در خدمت زائران اربعین خواهند بود.

به گفته مسئولان ستاد اربعین، بیماری کوید ۱۹ نیز اکنون تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته و همه زائران اربعبن، تحت پوشش بیمه درمانی و حوادث هستند.

بخشی نیز در بیمارستان امام حسین (ع) کربلا به بیماران ایرانی اختصاص یافته است.

*موکب های مشترک ایرانی-عراقی؛ وقتی اربعین به همزبانی می رسد

تاکید مسئولان ستاد اربعین عراق بر ضرورت تقویت پیوندهای اربعینی بین دو ملت ایران و عراق، یکی از چشم اندازهای بزرگ این نشست است.

ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در جمع بندی نشست از این هدف بزرگ و حلاوت های اربعینی گفت که می تواند قلب های دو ملت را در ظرف بزرگ نهضت سید و سالار شهیدان به هم نزدیک تر کند.

تقویت پیوندهای مشترک ایرانی -عراقی؛ در نشست ستاد اربعین عراق چه گذشت؟

مسجدی از ضرورت نزدیک تر شدن موکب های ایرانی و عراقی و تقویت پیوندها گفت.

۶۰ تا ۷۰ موکب ایرانی در عراق حضور خواهند یافت و ۲۰ موکب مشترک ایرانی-عراقی نیز کار خود را آغاز کرده اند.

سفیر ایران افزود: اگر اربعین پیوند فرهنگی ایجاد کرد دیگر کسی نمی تواند این حلقه وصل را پاره کند نه آمریکا و نه ایادی آن.

مسجدی با تاکید بر ضرورت تقویت رابطه مردمی، فرهنگی و عشایری ایران با عراق، حسن ختام جلسه را به توصیف این بعد از شخصیت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی اختصاص داد و گفت: یکی از توانمندی های حاج قاسم، تواضع و مهربانی و دوستی حتی با مخالفان خود بود. آنها معاند بودند اما دوست حاج قاسم شدند. این راه حاج قاسم، راه تواضع، معنویت و احترام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha