سفر وزیر امور خارجه نقطه عطفی در کارنامه دیپلماتیک دولت سیزدهم است

تهران-ایرنا- یک دیپلمات پیشین سفر وزیر امور خارجه به نیویورک را نقطه عطفی در کارنامه دیپلماتیک دولت سیزدهم ارزیابی کرد و گفت: مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی است که امیرعبداللهیان سیاست قطعی ایران مبنی بر ضرورت لغو تحریم‌ها را برای وزیران امور خارجه کشورهای ۱+۴ تشریح کند.

محسن پاک‌آیین در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به نیویورک برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد هر سال به عنوان یک ظرفیت مشورتی از تقریبا ماه سپتامبر تا آخر دسامبر و گاهی هم تا ژانویه تشکیل می‌شود.

 وی با بیان اینکه این اجلاس فرصت خوبی است که مقامات ارشد کشورها، دیپلمات‌ها و وزیران امور خارجه در رابطه با مسائل مهم جهان در آنجا رایزنی کنند، گفت: معمولا اجلاس‌ چند جانبه مختلفی هم در حاشیه مجمع عمومی برگزار می شود که حضور وزیر امور خارجه در این نشست ها هم بسیار اهمیت دارد.

 این دیپلمات پیشین اضافه کرد: سفر وزیر امور خارجه به نیویورک موقعیت بسیار خوبی است که بعد از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، بتوانیم با وزیران خارجه کشورهای مختلف جهان مذاکره و پیرامون مسائل مختلف جهان تبادل نظر کنیم. طبعا وزیران امور خارجه کشورهای مختلف علاقه‌مند هستند که با دیدگاه‌های وزیر امور خارجه جدید ایران آشنا شوند و این موضوع موجب تثبیت و تحکیم موقعیت وزیر خارجه خواهد شد.

وی، سفر وزیر امور خارجه به نیویورک را به لحاظ زمانی نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: این سفر درست در زمانی انجام می شود که جمهوری اسلامی ایران به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک نائل شده و به عنوان یک عضو دائم سازمان همکاری شانگهای پذیرفته شده است. این موضوع، نه تنها نقش جمهوری اسلامی در ترتیبات امنیتی منطقه را تقویت خواهد کرد بلکه موجب ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی تهران با پکن، روسیه و دیگر اعضای این سازمان خواهد شد.

مشاور پیشین وزیر امور خارجه، تحولات افغانستان و خروج آمریکا از این منطقه را یادآور شد و افزود: مساله افغانستان یکی از مهمترین مسائل جهانی است و وزیران امور خارجه کشورهای مختلف علاقه‌مند هستند که در این زمینه با دیپلمات‌های ایرانی تبادل نظر کنند و نقش ایران به عنوان همسایه تاثیر گذار در افغانستان بسیار اهمیت دارد.

 پاک آیین ادامه داد: گفت‌وگوهای دوجانبه وزیر امور خارجه ایران با همتایان خود و همچنین نشست‌های حاشیه مجمع عمومی می‌تواند موجب هماهنگی کشورهای مختلف برای یافتن راهکاری جهت استقرار صلح در افغانستان و زمینه‌سازی برای استقرار دولت فراگیر در این کشور شود.

سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان خروج آمریکا از منطقه و پایان دادن به اشغال کشورهای غرب آسیا از سوی این کشور را یک ضرورت قطعی و سرنوشت محتوم عنوان کرد و گفت: آمریکا به صورت تحقیرآمیز از افغانستان خارج شد و با توجه به اراده قوی عراقی‌ها و مجلس و دولت این کشور به نظر می‌رسد که این اتفاق، دیر یا زود در مورد عراق نیز بیافتد.

 به گفته این دپیلمات پیشین بعد از خروج آمریکا از عراق، قطعاً این کشور شاهد پیشرفت و توسعه سریع تری خواهد بود زیرا دیگر سیاست‌های توسعه‌ای این کشور با دخالت‌های کشور سلطه گری مثل آمریکا مواجه نخواهد بود. پیش‌بینی من این است که روزبه‌روز عرصه بر نیروهای آمریکایی در منطقه تنگ تر خواهد شد و نیروهای بیگانه مجبور به بازگشت به خانه هستند.

وی با بیان اینکه گروه 1+4 علاقه‌مند هستند که با دیدگاه های سکاندار دیپلماسی دولت سیزدهم از نزدیک آشنا شوند، گفت: مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی است که امیرعبداللهیان سیاست قطعی ایران مبنی بر ضرورت لغو تحریم‌ها را برای وزیران امور خارجه کشورهای ۱+۴ تشریح کند.

 پاک‌آیین گفت: در مجموع، این سفر نقطه عطفی در کارنامه دیپلماتیک دولت سیزدهم است و می‌تواند در تقویت جایگاه دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در جهان تاثیرگذار باشد و زمینه‌ساز موفقیت‌های دیپلماتیک بیشتری در آینده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha