نمایشگاه مجازی؛ فرصتی برای معرفی توانمندی‌ها و محصولات ایران و عمان

تهران- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: نمایشگاه مجازی ایران و عمان فرصتی برای معرفی توانمندی‌ها و جدیدترین محصولات تکنولوژی‌ها و ابتکارات به کار رفته در زمینه‌های صنعتی و تولیدی دو کشور است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه مجازی ایران و عمان اظهار داشت: باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده شود و نباید هدف فقط خرید و فروش کالا باشد بلکه ایجاد فضایی برای تبادل نظرات و افکار جدید با رویکرد خلق ایده‌های بدیع در زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک و ایجاد روابط بلندمدت اقتصادی با نگاه به ظرفیت‌ها و امکانات طبیعی در دو کشور ایران و عمان باید مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: برگزاری این نمایشگاه به مدد بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در شرایط کرونایی که فعالیت‌های تجاری و کسب‌وکارهای خرد و کلان را تحت تأثیر قرار داده نشان‌گر عزم راسخ اتاق‌های بازرگانی ایران و عمان جهت توسعه مناسبات تجاری و صنعتی بین دو کشور است.

وی تاکید کرد: پیش از این جنبه‌های مختلف همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دوکشور از جمله چالش‌های به وجود آمده از اپیدمی کرونا و نیاز به بازنگری در روابط و نحوه تعاملات و حرکت به سمت برگزاری جلسات و نمایشگاه‌های مجازی، ضرورت توسعه همکاری‌های ترانزیتی میان ایران و عمان، مرتفع کردن موانع بانکی و ایجاد سازوکاری برای مبادلات مالی و پولی با هدف بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در کشور و بهره‌گیری از مکانیسم تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است و این نمایشگاه یکی از نتایج آن دیدار است که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

وی با دعوت از شرکت‌ها و غرفه‌داران عمانی حاضر در نمایشگاه و فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران عمان برای بازدید و آشنایی با توانمندی‌ها و امکانات موجود در کشور گفت: ایران ظرفیت‌های بالایی برای سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و تجاری دارد. بازار ایران در منطقه بازاری ممتاز و منحصر به فرد است و معتقدم بخش‌های خصوصی دو کشور در زمینه همکاری‌های اقتصادی می‌توانند نقش مکمل همدیگر را ایفا کنند.

شافعی تصریح کرد: شرکت‌های ایرانی می‌توانند در حوزه همکاری‌های تجاری و مبادلات کالایی بخشی از محصولات وارداتی مورد نیاز عمان از جمله مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و همین طور مصالح ساختمانی را تأمین کنند. شرکت‌های عمانی هم می‌توانند بخشی از نیازهای بازار ایران در زمینه تأمین مواد اولیه، ماشین‌آلات مورد نیاز صنایع، تجهیزات صنعتی و الکترونیکی را فراهم کنند.

وی افزود: بخش‌های خصوصی دو کشور می‌توانند در چارچوب همکاری‌های چندجانبه و منطقه‌ای در اجرای پروژه‌های فنی و مهندسی در کشورهای ثالث منطقه به طور مشترک سرمایه‌گذاری و فعالیت کنند و همچنین سرمایه‌گذاری‌های مشترک بخش‌های خصوصی ایران و عمان در هر دو کشور یکی از مباحث مهم همکاری است که به جهت ایجاد روابط پایدار و بلندمدت اقتصادی مورد توجه ویژه است.

رییس اتاق ایران ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می‌کنم اتاق‌های مشترک دو کشور با ایجاد یک کمیته سرمایه‌گذاری نسبت به شناسایی پروژه‌های دارای مزیت نسبی و بررسی جزییات و عملیاتی شدن آن پروژه‌ها برنامه‌ریزی کنند.

به گفته وی، موضوع صادرات مجدد کالاهای ایرانی از طریق عمان و توسعه همکاری‌های ترانزیتی و بندری یکی از موارد مهم همکاری‌های دوجانبه است.

شافعی گفت: دولت عمان در حال ارزیابی استفاده از بنادر عمان و تجهیز آنها برای پذیرش کشتی‌های ایرانی است و به نظر می‌رسد اگر این مهم عملیاتی شود می‌تواند تأثیر مثبتی در زمینه تسهیل و توسعه مبادلات اقتصادی ایران و عمان و استفاده از مزایای مناطق آزاد برای تجارت دو کشور ایجاد کند.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه‌های معادن و تکنولوژی‌های پیشرفته آی.تی و آی.تی.سی شرکت‌های ایرانی پیشرفت‌ها و دستاوردهای ارزشمندی را کسب کرده‌اند، اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم در همکاری‌های آتی میان شرکت‌های ایرانی و عمانی این بخش هم مورد توجه جدی قرار بگیرد.

شافعی ابراز امیدواری کرد با ادامه برگزاری این نمایشگاه و نشست‌های دوجانبه و ارائه راهکارهای عملی توسعه روابط ایران و عمان شرایط حضور تجار و فعالان اقتصادی در بازارهای مستعد دو کشور و حتی بازارهای منطقه فراهم شود.

عمان از هر پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری در این کشور استقبال می‌کند

رضا بن صالح رییس اتاق بازرگانی عمان در این نشست با اشاره به اینکه حجم مبادلات ایران و عمان در سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار بوده است، تأکید کرد: سلطنت عمان تلاش می‌کند روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه یابد و بر این اساس تفاهم‌نامه‌هایی ازجمله در زمینه حمل‌ونقل هوایی با ایران به امضا رسانده است که برگزاری این نمایشگاه مجازی نیز با توجه به روابط تاریخی و برادرانه دو کشور در راستای توسعه روابط و زمینه‌های همکاری دوجانبه خواهد بود. بر این اساس تسهیل سازوکارهای تبادل مالی و تجاری و توسعه اقتصادی و توسعه خدمات دو کشور در دستور کار اتاق‌های بازرگانی ایران و عمان است.

وی ادامه داد: سلطنت عمان فعالان اقتصادی ایران را برای ورود به بازار این کشور تشویق کرده و تلاش می‌کند محیط متنوع خوبی به لحاظ اقتصادی برای بخش خصوصی ایجاد کرده و زمینه انتقال تجارب دو کشور را فراهم کند.

بن صالح با تأکید بر اینکه همه باید برای اجرای پروژه‌های مشترک دو کشور تلاش کنیم، افزود: ما از حضور شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در عمان و از اجرای پروژه‌های مشترک استقبال می‌کنیم. چراکه سلطنت عمان به دنبال رشد روابط اقتصادی و جذب سرمایه شرکت‌های مختلف خارجی است بنابراین از هر پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری در عمان استقبال می‌کنیم. همچنین شهروندان عمانی هم تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران و سایر کشورهای خارجی دارند.

وی خاطرنشان کرد: سلطنت عمان در زمینه‌های معادن، صنعت کاغذ، مواد شیمیایی، صنایع فلزی و غیرفلزی، تجهیزات برقی، حمل‌ونقل، بازیافت زباله و مصالح ساختمانی تمایل به همکاری و سرمایه‌گذاری است.

بن صالح گفت: به دنبال این هستیم تا زمینه‌ای فراهم کنیم که سرمایه‌گذاران ایرانی در عمان اقامت داشته باشند و امیدواریم از فرصت‌های موجود دو کشور استفاده کنیم.

محسن ضرابی، رییس اتاق مشترک ایران و عمان در مراسم افتتاح این نمایشگاه مجازی گفت: با توجه به ظرفیت تولیدی و تجاری، لجستیک و بازار تقاضای دو کشور، و با توجه به حسن روابط سیاسی و قرابت‌های فرهنگی و اهتمام دولت‌های دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان، در تلاش هستیم که با ایجاد زیرساخت‌ها و برداشتن سدهای تجاری، شاهد رشد و توسعه ارتباطات تجاری میان ایران و عمان باشیم.

وی ادامه داد: ازاین‌رو با توجه به شیوع کرونا، دو کشور ایران و عمان به این فکر افتادند که نمایشگاه مجازی مشترک برگزار کنند.

رییس اتاق مشترک ایران و عمان تصریح کرد: در این نمایشگاه کالاها و خدمات حوزه مواد غذایی، توریسم سلامت و گردشگری، صنعت، مصالح ساختمانی، لجستیک، حمل‌ونقل، آموزش و پژوهش، آی.تی، هایتک و… به نمایش درخواهند آمد.

ضرابی با بیان اینکه سال گذشته حجم کل واردات عمان ۲۴ میلیارد دلار بوده است ادامه داد: سهم ایران از صادرات به کشور عمان ۴۳۸ میلیون دلار بوده و این یعنی کشور ما تنها ۱.۸ درصد از واردات کل عمان را پوشش می‌دهد. این در حالی است که کالاهای ایرانی به دلیل کیفیت مناسب و قیمت تمام‌شده پایین‌تر دارای مزیت رقابتی با دیگر کشورها هستند.

وی با بیان اینکه بازار ۳۹ میلیارد دلاری واردات ایران، می‌تواند برای شرکت‌های عمانی جذاب باشد افزود: متأسفانه به دلیل شناخت بسیار کم تجار و شرکت‌های ایران از بازارها و نیازهای کشور عمان و همین‌طور شناخت کم شرکت‌های عمانی از بازار و نیازهای ایران حجم مبادلات دو کشور بسیار ناچیز است. امیدواریم برگزاری و فعالیت این نمایشگاه مجازی، فرصت مغتنمی برای معرفی خدمات تولیدی و تجاری دو کشور به یکدیگر باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان خاطرنشان کرد: راه‌اندازی بندر سلطان‌قابوس برای تسهیل صادرات به عمان و همین‌طور روان شدن افتتاح حساب برای شرکت‌های ایرانی می‌تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha