گشایش مجددمعبرپیله وری میان ایران وپاکستان باهدف تسهیل تجارت مرزنشینان

اسلام‌آباد - ایرنا - رسانه‌های پاکستانی روز دوشنبه از گشایش مجدد معبر پیله وی در منقطه مرزی «تفتان» با جمهوری اسلامی ایران پس از شش ماه تعطیلی با هدف تسهیل تجارت بدون عوارض میان مرزنشینان دو کشور همسایه خبر دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند پس از دیدار مسوولان مرزی دو کشور در منطقه صفر مرزی «چاغی»، از امروز معبر پیله وری دوباره بازگشایی شده و تاجران به ویژه مرزنشینان می‌توانند به آسانی برای واردات کالاهای مورد نیاز مردم دو سوی مرز اقدام کنند.

منابع خبری افزودند که معبر پیله وی طی شش ماه گذشته تعطیل بوده و باعث مشکلات فراوانی را برای تجار ایران و پاکستان به ویژه ساکنان ایالت بلوچستان که کالاهای اساسی خود را از جمهوری اسلامی ایران وارد می‌کنند، به وجود آورد.

براساس این گزارش، تجارت بدون عوارض در این محل براساس توافق نامه تجاری قدیمی میان ایران و پاکستان در سال ۱۹۵۱ انجام می‌شود که گشایش مجدد آن مورد استقبال بازرگانان محلی به ویژه مرزنشینان شده است.

موضوع گشایش این گذرگاه تجاری همواره در دستور کار مسوولان مرزی ایران و پاکستان بود و سرانجام امروز این گذرگاه برای فعالیت‌های تجاری به ویژه واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بلوچستان پاکستان از ایران بازگشایی شد.

گشایش مجددمعبرپیله وری میان ایران وپاکستان باهدف تسهیل تجارت مرزنشینان

گفتنی است، در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان به تهران در اول اردیبهشت امسال، وزیران امور خارجه ایران و پاکستان تفاهم‌نامه ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک را با هدف تقویت مبادلات اقتصادی مرزی امضاء کردند.

دومین و سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان، در ریمدان (گبد) و پیشین (مند) با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان و وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به ترتیب در ۲۹ آذرماه ۹۹ و اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

سفیر ایران در پاکستان هفته گذشته طی دیدار اعضای اتاق بازرگانی اسلام‌آباد، افتتاح دو گذرگاه رسمی ریمدان و پیشین را از اتفاقات خوب میان دو همسایه طی کمتر از یک سال اخیر توصیف کرد و افزود: تعداد مرزهای رسمی ما به ۳ گذرگاه افزایش یافته و هر دو کشور درحال تقویت آن هستند، همزمان توافق مشترک برای افزایش بازارچه‌های مشترک مرزی نیز صورت گرفته و تاسیس و بهرداری ۳ بازارچه مرزی نیز مورد تایید طرفین قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha