سودجویان در اصفهان، نان‌ "سبوس‌مال" را به جای نان سبوس‌دار می فروشند

اصفهان_ ایرنا- نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان گفت: با توجه به استقبال مردم از نان‌ سبوس‌دار(نان دارای ۴ تا ۷ درصد سبوس)، برخی افراد سودجو در استان، پخت و عرضه نان "سبوس‌مال" را جایگزین نان سبوس‌دار کرده‌اند.

محمدرضا خواجه، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد از نان‌های موجود در بازار، نان سفید است که انواع سنتی، صنعتی و فانتزی  را شامل می شود و تنها ۲۰ درصد از نان‌ تولید شده، سبوس‌دار(پخت نان با آرد ۴ و ۷ درصد سبوس) است.  
وی با اشاره به اینکه نان سبوس‌دار یک غذای کامل و تامین‌کننده مواد مغذی بدن است، گفت: در این میان، افراد سودجو، نان "سبوس‌مال" (پاشیدن سبوس روی خمیر تا تنها ظاهر نان شکل سبوس‌دار داشته باشد) را جایگزین سبوس‌دار کردند.
 رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان خاطرنشان کرد: سبوس‌گیری آرد اگرچه باعث سفید شدن رنگ نان می شود اما عطر، طعم، بو، مزه، ارزش غذایی و خواص درمانی آن را می گیرد و سبب سفتی و لاستیکی شدن نان می شود.

وی تصریح کرد: این نوع نان نه تنها دیگر ارزش غذایی کامل ندارد و مصرف آن توصیه نمی‌شود بلکه حتی حذف آن از سبد خانوار کمک بزرگی به حفظ سلامت مردم می‌کند.
خواجه بیان داشت: افزودن جوش شیرین مانع نابودی اسید فیتیک و آزادی املاح گندم می شود از این رو مصرف مداوم نان سفید سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن و بروز بیماری در مصرف کننده خواهد شد.
وی  تاکید کرد: مصرف غذاهای تصفیه‌شده سبب  افزایش سریع قند خون یا گلوکز بعد از غذا می شود که بدلیل ناآگاهی مردم از این موضوع، شاهد  استقبال اغلب مصرف کنندگان از نان‌های سفید هستیم که تبعات خوبی ندارد.
وی از پخت ۱۵۰ نوع نان در کشور خبر داد که بالغ بر یکصد نوع آن در اصفهان پخت و تولید می شود.

وی افزود: بیشتر نان‌های موجود سفید در بازار فاقد ارزش غذایی است که تنها باعث سیری شکم می شود اما سیری سلولی را بدنبال ندارد. 

نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان یادآور شد: امروزه با سبوس‌گیری گندم و تخمیر نشدن کامل نان و در مواقعی اضافه کردن جوش شیرین به جای مخمر شاهد بروز بیماری های گوارشی، چاقی و دیابت و برخی از انواع سرطان‌ها هستیم.

خواجه خاطرنشان کرد: در گذشته، نان یک غذای کامل بود که بخاطر روش‌های غلط تولید و سبوس‌گیری آرد، دیگر این خاصیت را ندارد و به همین دلیل نیز طرح بهینه‌سازی نان‌ سنتی در کشور اجرا شده است.

وی گفت: برای نخستین‌بار در استان اصفهان طرح بهینه‌سازی نان‌ سنتی به اجرا درآمد  که در کشور نیز از آن الگوگیریشد.

وی افزود: طرح بهینه سازی نان‌های سنتی ۱۵ مزیت دارد که از آن جمله می توان به حذف جوش شیرین، آرد سفید، ضایعات نان، شعله مستقیم  و نان نازک اشاره کرد.

خواجه، غنی‌سازی نان با افزایش زمان استراحت خمیر و زیاد شدن زمان پخت در تنور را از دیگر مزایای طرح مزبور خواند و غنی‌سازی نان با آرد کامل(۷ درصد) و  مصرف مخمر، کنجد و افزودنی های گیاهی را از مزیت‌های دیگر این طرح برشمرد.
وی با اشاره به پوک‌سازی نان از طریق حذف وردنه و پهن کردن چانه خمیر با دست در قالب اجرای طرح مورد بحث گفت: احیاء نان ملی با تلفیق دستاوردهای علمی و مبانی سنتی،‌ رفع معایب ماشین‌های دوار و استفاده بهینه از آنها و اشتغالزابی در نانوایی های سنتی و ایمن سازی مردم در مقابل خطر ابتلا به‌ دیابت، چاقی، چربی و فشار خون با تولید نان کامل از دیگر مزیت‌های طرح بهینه سازی نان‌های سنتی است.

به گزارش ایرنا، یک دانه گندم یا جو از سه قسمت  سبوس، آندوسپرم و جوانه تشکیل شده که سبوس خارجی ترین لایه آن است و این قسمت از غله در معرض آفتاب و هواست و از تشعشع خورشید استفاده می کند.
تحقیقات پژوهشگران حاکیست هیچ ماده غذایی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش با سبوس برابری نمی کند به همین دلیل هم به سبوس 'طلای گیاهی' گفته می شود.

 غلات کامل و حاوی سبوس منبع غنی منیزیم معدنی است. منیزیم ماده اصلی حدود ۳۰۰ سیستم آنزیم در بدن است و مصرف آن برای حفط سلامت قلب، مغز و استخوان ها اهمیت بسیار دارد.
نــان ســبــوس دار، نانی است که از آرد سبوس دار تهیه شده باشد و بطورکلی نانی که از دانه های سبوس دار گندم (با پوسته) تهیه می شود را نان تیره یا سبوس دار می نامند.

در نان سبوس دار نسبت به نان سفید بطور میانگین ۲ برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری وجود دارد.

بالغ‌ بر یکهزار و ۵۰۰ نانوایی در شهر اصفهان و چهار هزار و ۵۰۰ نانوایی در سطح استان به ثبت‌ رسیده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha