۲۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۵۶
کد خبرنگار: 2889
کد خبر: 84477733
۱ نفر

برچسب‌ها

لوله‌گذاری خط انتقال آب سد بم در ایستگاه پایانی

کرمان-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان گفت: خط اصلی قرارداد پروژه انتقال آب از سد نسا به شهرهای بم و بروات ۵۳ کیلومتر بود که تنها ۲۰۰ متر آن باقی مانده است و طی ۲ روز آینده لوله گذاری این خط نیز تکمیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا علی رشیدی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های اجرایی آب منطقه ای در شهرستان بم به خبرنگاران توضیح داد: چهار پروژه  فعال در سطح شهرستان بم داریم که مهمترین آنها پروژه آب‌رسانی از سد نسا به شهرهای بم و بروات است.

او بیان‌کرد: حدود ۲ سال قبل زمانی که این پروژه را تحویل گرفتیم تنها ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و معادل هشت سال گذشته در این مدت روی این پروژه کار شده است.

بهره‌مندی از آب سد تا پایان سال 

او عنوان‌کرد :اصل پروژه خرید لوله و اجرای آن بود که تکمیل شده است و مردم با انجام سایر بخش های عمرانی و اجرایی تا پایان سال جاری از این آب بهره‌مند خواهند شد.

رشیدی که می گوید کار کردن روی پروژه‌های عمرانی آن هم با وجود کمبود اعتبار بسیار سخت است، اظهارداشت: در این بازه زمانی قیمت هر ورق از ۲ هزار تومان به ۳۲ هزار تومان افزایش پیدا کرد، همچنین قیمت لوله در هر کیلومتر حدود ۱۲ میلیارد تومان شده  که با اجرای آن ۱۹ میلیارد تومان هزینه دربرداشته است.

او تاکید کرد: اگر عملیات اجرایی این پروژه اکنون آغاز می شد بالای یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت.

رشیدی تصریح کرد: به این پروژه ۲ هزار متر در قالب ۲۵ درصد اضافه شده است تا آب‌رسانی به مخازن بم نیز وصل شود زیرا امکان وصل آن توسط شرکت‌های آب و فاضلاب وجود نداشت .

۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار پارسال پروژه بود

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمان توضیح داد: برق رسانی به ایستگاه پمپاژ با ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی و ۴۵ میلیارد تومان اعتبار طی ۲۰ روز آینده تکمیل خواهد شد.

او می‌گوید در سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان یعنی معادل ۱۰سال گذشته اعتبار برای این پروژه هزینه شد و با توجه به افزایش قیمت‌ها  نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان پیمانکار پروژه طلبکار است.

۴۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل نیاز است

رشیدی عنوان‌کرد: در فازهای بعدی و برای تکمیل این پروژه نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.

به گفته او امسال تنها ۶۵ میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده است که تاکنون حتی یک ریال هم پرداخت نشده و این پروژه نیاز به کمک ویژه در تامین اعتبار دارد.

۶۶ درصد پیشرفت فیزیکی پروژه پایآب سرریز سد نسا

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان درباره پروژه پایآب سرریز سد نسا نیز گفت:بعد از سیل سال ۹۵ پایین دست سد نسا که از پایدارترین سدهای کشور محسوب می‌شود خسارت دید و هر لحظه خطر بدنه این سد را تهدید می‌کرد و با بحران جدی روبه رو شده بودیم که تصمیم به اجرای این پروژه گرفته شد.

رشیدی خاطرنشان‌کرد:این پروژه با قرارداد ۵۸ میلیارد تومانی منعقد شد و در آن زمان از محل حوادث نیز مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافت.

به گفته او پیشرفت فیزیکی این پروژه ۶۶ درصد است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمان بیان‌کرد: از طرف ستاد بحران کشور نیز مبلغ یکصد میلیارد تومان اعتبار توسط وزیر قبلی کشور به این پروژه تخصیص پیدا کرد که هم اکنون به سازمان برنامه و بودجه رسیده و نیاز به پیگیری نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی دارد.

جلوگیری از سیلاب مخرب و تغذیه قنات های بم 

او درباره پروژه تغذیه مصنوعی آدوری بم نیز گفت:این پروژه با دو هدف اصلی جلوگیری از سیلاب‌های مخرب و تغذیه قنات‌های شهر بم راه‌اندازی شد که هم اکنون بالای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 به گفته رشیدی قرارداد این پروژه ۱۴‌میلیارد تومان بوده که پیمانکار آن تاکنون ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صورت وضعیت داده اما فقط ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کرده است.

او می‌گوید اگر مبلغ ۱۲میلیارد تومان به پیمانکار پرداخت نشود در صورت تعطیلی پروژه، در زمان فصل بارندگی خطرات سیل ،شهر را تهدید خواهد کرد.

خطر واژگونی پل اسفیکان دیده می شد

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمان درباره پروژه پایین دست پل اسفیکان نیز می افزاید بعد از سیل سال ۹۵ پایین دست این پل تخریب شد و خطر واژگونی پل احساس می شد که ساماندهی رودخانه را مد نظر قرار و با این کار پل و بالادست را از خطر سیل نجات دادیم.

رشیدی اظهارداشت: این پروژه ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتبار اولیه آن ۴ میلیارد تومان بود اما با توجه به افزایش هزینه‌ها تا ۸ میلیارد تومان هم افزایش خواهد یافت. 

به گزارش ایرنا پروژه انتقال آب از سدنسا به بم و بروات در سال ۹۰ کلنگ خورد؛ طرحی که قرار بود تا سال ۹۸ به انتها برسد اما هر سال به دلیل کمبود اعتبار این طرح نیمه تمام می ماند و با افزایش هزینه ها نیز  بر اعتبار این پروژه افزوده می شود.

شهرستان بم در ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha