سفر رییسی باعث گرمی روابط ایران و تاجیکستان شد

تهران - ایرنا - معاون پارلمانی رییس جمهوری در توییتر نوشت : سفر آقای رییسی سبب گرمی روابط دو کشور ایران و تاجیکستان و عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سید محمد حسینی در حساب توییتری خود نوشت: در دولت گذشته روابط با همسایگانی مثل تاجیکستان به سردی گرایید و غالب مراکز جمهوری اسلامی مثل هلال احمر، صدا و سیما و رایزنی فرهنگی تعطیل یا نیمه تعطیل شد و تاجیکستان از مخالفان عضویت دائم جمهوری اسلامی در سازمان شانگهای شد.

وی اضافه کرد: سفر آقای رییسی سبب گرمی روابط دو کشور و عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای شد.

به گزارش ایرنا،  آیت‌الله سید ابراهیم رییسی بعد از ظهر شنبه، پس از سفری سه روزه و شرکت در نشست سران سازمان شانگهای و همچنین دیدار رسمی دو جانبه با رییس جمهوری تاجیکستان و دیدار از  شهر کولاب، این شهر را به مقصد تهران ترک کرد.

رییس جمهوری در این سفر با روسای جمهور ازبکستان، بلاروس، قزاقستان و ترکمنستان و نخست وزیران پاکستان، ارمنستان و تاجیکستان دیدار کرد و در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان حاضر شده و سخنرانی کرد.

رئیسی  در این سفر در جمع دانشجویان و استادن دانشگاه ملی تاجیکستان حاضر شد و این دانشگاه به رییسی دکترای افتخاری به وی اعطاء کرد.

رییس جمهوری همچنین با حضور و سخنرانی در اجلاس پیمان امنیت دسته‌جمعی با موضوع افغانستان که در حاشیه نشست سران سازمان شانگهای برگزار شد، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را درباره افغانستان تشریح کرد.

در بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که به میزبانی تاجیکستان برگزار شد، درخواست تبدیل عضویت کشورمان از عضو ناظر به عضو اصلی سازمان شانگهای از سوی همه اعضای اصلی مورد قبول قرار گرفت و ایران نهمین عضو اصلی این سازمان مهم منطقه‌ای شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha