جمعی از زایران اربعین حسینی از مرز شلمچه برگردانده شدند

آبادان - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر گفت: صدها نفر از زایران ایرانی که برای حضور در راهپیمایی اربعین حسینی عازم مرز بین‌المللی شلمچه بودند برگردانده شدند.

محمد حیدری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:در ۲ روز گذشته چند صد زایر حسینی قصد ورود به مرز شلمچه را داشتند که در بین راه برگردانده شدند.

وی افزود: زایران باید این امر را بپذیرند که عزیمت از طریق مرزهای زمینی امکان‌پذیر نیست و به نظر می‌رسد عراق امسال تصمیمی غیر از حضور سهمیه‌ای زایران از طریق هوایی، برای شرکت در راهپیمایی اربعین ندارد.

حیدری گفت: عراق موافقت کرده ۶۰ هزار زایر ایرانی فقط از طریق مرز هوایی به عتبات عالیات مشرف شوند و مرزهای زمینی بسته است هیچ زایری حق مراجعه به مرز را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ورود به مرز شلمچه ممنوع است افزود: در صورتی که زایران به صورت فردی و یا گروهی قصد ورود به مرز را داشته باشند ماموران انتظامی آنها را عودت خواهند داد.

فرماندار خرمشهر ادامه داد: چنانچه کسی به صورت غیرقانونی از سایر نقاط کور مرزی اقدام به خروج از کشور کند و توسط ماموران عراقی دستگیر شود مجازات سختی خواهند داشت.

حیدری گفت: از همه عاشقان حسینی تقاضا می‌کنیم برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی در عراق، به هیچ وجه به مرزهای زمینی از جمله مرز شلمچه مراجعه نکنند.

برابر قوانین عراق ورود غیرقانونی به این کشور تا سه سال زندانی دارد.

کشور عراق برای اربعین امسال با ورود هوایی ۶۰ هزار زایر ایرانی با شرایط خاص موافقت کرده است.

بر اساس تقویم رسمی کشور پنجم مهر اربعین حسینی در ایران است.

مرز بین‌المللی شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر و ۲۰ کیلومتری بصره عراق قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha