نخست‌وزیر سابق لبنان در پرونده انفجار بندر بیروت بازجویی می شود

تهران-ایرنا- قاضی «طارق بیطار» بازپرس پرونده انفجار مهیب بندر بیروت روز ۴ اکتبر (۱۲ مهرماه ) را به عنوان جلسه بازجویی از «حسان دیاب» نخست وزیر سابق لبنان تعیین کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از رسانه های لبنانی، موعد جدید بازجویی نخست وزیر سابق لبنان در حالی تعیین می شود که به گفته منابع لبنانی دیاب چند روز مانده به موعد احضار، لبنان  را به مقصد آمریکا ترک کرد.

قاضی «طارق بیطار» از چند ماه پیش و بعد از اتمام مرحله استماع شاهدان، مرحله پیگرد و دادرسی‌های قضایی پرونده انفجار مهیب بندر بیروت را آغاز کرد و زمانی را برای دیاب به منظور ارایه توضیحات تعیین کرد، اما در عین حال تاریخ مشخص آن را اعلام نکرده بود.

پیش از این، قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، به اتهام قتل عمد و اهمال منتهی به قتل، احضاریه‌ای برای دیاب صادر کرد و او را در مقام نخست‌وزیر متهم اول پرونده دانست.

قاضی بیطار همچنین با ارسال نامه ای از طریق دادستانی کل به پارلمان لبنان خواهان رفع مصونیت پارلمانی «علی حسن خلیل» وزیر دارایی سابق، «غازی زعیتر» وزیر کار سابق و «نهاد المشنوق» وزیر کشور سابق لبنان به منظور پیگرد قضایی آنها شد.

حسان دیاب پیشتر تصریح کرد که به موجب قانون اساسی لبنان دستگاه قضائی حق احضار وی به عنوان یک مسئول دولتی را ندارد مگر اینکه پارلمان با آن موافقت کند.

۱۴ مرداد ماه سال گذشته (۱۳۹۹) انفجار مهیب و فاجعه باری بندر بیروت را لرزاند که موجب کشته شدن ۱۹۰ نفر و زخمی شدن بیش از شش هزار نفر دیگر شد، از همان زمان انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی و عوامل آن در لبنان نشانه رفت و بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسایل منطقه این رژیم و عوامل آن را مقصر انفجار این بندر اعلام کردند؛ انفجاری که در یک انبار حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت صورت گرفت و موجب شد، بسیاری از ساختمان های اطراف این بندر به طور کامل ویران شود که استاندار بیروت میزان خسارت های وارده در اثر این انفجار را بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

به دنبال این انفجار شماری از مقامات لبنانی از جمله مدیرکل گمرک، مدیرکل بندر و شماری دیگر از مسئولان مرتبط که متهم به قصور در این فاجعه محسوب می شدند، دستگیر شدند که همگی از جریان ۱۴ مارس لبنان بودند، همچنین از سوی بازپرس قضایی ویژه پرونده رسیدگی به این پرونده برای ناخدا و مالک کشتی «رسوس» مولداوی که اعلام شده چند سال پیش این محموله نیترات آمونیوم را به بندر بیروت حمل کرده و آن را رها کرده اند، به عنوان دو فرد خارجی غیرلبنانی قرار بازداشت صادر شد.

مقام های لبنانی شنبه گذشته از کشف ۲۰ تن ماده خطرناک شیمیایی «نیترات آمونیوم» در منطقه «بلعبک» خبر دادند. این همان ماده ای است که باعث انفجار مهیب سال گذشته در بندر بیروت شد.

روزنامه الاخبار لبنان امروز یکشنبه خبر داد که صاحب کامیون حامل این مواد، دارای ارتباط با ابراهیم و مارون الصقر بودند. رسانه های لبنان این دو را مرتبط با حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر جعجع سیاستمدار مسیحی نزدیک به عربستان سعودی می دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha