۲۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۹
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 84477494
۰ نفر

برچسب‌ها

۴ بیمارستان گنبدکاووس آموزشی شدند
عکس آرشیوی است

گنبدکاووس - ایرنا - معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از مصوبه این دانشگاه برای آموزشی شدن چهار بیمارستان دولتی "شهید مطهری، شهدای ۱۲ دی، طالقانی و پیامبر اعظم(ص) گنبدکاووس خبر داد و گفت: آموزشی شدن مراکز درمانی مقدمه‌ای برای صدور مجوز پردیس یا دانشکده علوم پزشکی این شهرستان مرزی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  تقی امیریانی روز دوشنبه درجلسه هماهنگی فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز آموزشی شدن چهار بیمارستان دولتی گنبدکاووس اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی گلستان برای فراهم کردن زیرساخت‌های آموزشی به کمک نیکوکاران این شهرستان نیاز دارد زیرا دانشگاه فعلا اعتباری دراین خصوص ندارد.

وی بابیان اینکه فراهم کردن زیرساخت‌های آموزشی در هر بیمارستان حداقل به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، افزود: علاوه بر این، پزشکان شاغل در گنبدکاووس بویژه در مراکز درمانی دولتی نیز باید آمادگی خود را برای ارائه مباحث آموزشی - علمی به دانشجویان اعلام نمایند و به‌عنوان مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکیف وقت بگذارند.

دکتر امیریانی، آموزشی شدن چهار بیمارستان دولتی گنبدکاووس در ارتقای کیفیت درمانی آنها موثر دانست و اضافه کرد: مجموعه اقدامات مورد نیاز برای آموزشی شدن مرکز درمانی باید حداکثر ظرف ۶ ماه آینده انجام شود و پس از آن دانشجویان علوم پزشکی و پرستاری در مراکز بیمارستانی این شهرستان پذیرش خواهند شد.

نماینده مردم گنبدکاووس درمجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه گفت: با اینکه این شهرستان به‌عنوان شهرستان محوری منطقه شرق گلستان است و مردمان این دیار از خدمات درمانی و پزشکی آن بهره می‌برند اما بیمارستان‌های آن در بسیاری از استانداردهای بین المللی با مشکل مواجه‌اند که نمونه آن در بحث درمان بیماران کرونایی مشاهده شد. 

امانقلیچ شادمهر با قدردانی از نیکوکاران گنبدکاووس برای کمک به تامین تجهیزات و اقلام بیمارستانی و درمانی، افزود: اگر نیکوکاران نبودند بدون تردید شمار جان‌باختگان این شهرستان درحوزه بیماری کرونا بسیار بیشتر شده و خانواده‌های زیادی نیز داغدار می‌شدند.

وی اضافه کرد: مراکز بیمارستانی گنبدکاووس که به مردمان شرق گلستان با جمعیت تقریبی یک میلیون نفر خدمات می‌دهند، باید پیش از این تبدیل به آموزشی می‌شدند اما همانند دیگر پروژه‌های زیرساختی این شهرستان مانند راه آهن، جاده نفت، طرح جمع آوری فاضلاب و بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی مورد کم توجهی مسوولان استان و کشور قرار گرفته است.

شادمهر با اشاره به اینکه به‌دلیل نبود دانشگاه علوم پزشکی در گنبدکاووس و پایین بودن ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های داخلی، ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از فرزندان این منطقه برای تحصیل به خارج کشور مهاجرت کردند، تصریح کرد: این شهرستان با ۲۵۰ پزشک متخصص و فوق تخصص و هفت بیمارستان شرایط لازم برای آموزشی شدن و استقرار دانشکده و پردیس علوم پزشکی را که خواست و مطالبه جدی مردم منطقه است، دارد.

۴ بیمارستان گنبدکاووس آموزشی شدند

رییس مجمع خیرین سلامت گنبدکاووس نیز در این جلسه با ابراز گله‌مندی از کم توجهی مسوولان استانی و کشوری به مطالبات مردم این شهرستان بویژه درحوزه بهداشت و درمان، گفت: با اینکه طی حداقل یک دهه گذشته، جلسات زیادی برای تجهیز مراکز درمانی گنبدکاووس و رفع مشکلات درمانی بیماران دیابتی، دیالیزی، سرطانی و قلبی و عروقی توسط مسوولان متولی برگزار و قول‌هایی نیز داده شد اما همه این وعده‌ها در حد شعار باقی مانده است. 

محمد شهرکی افزود: گنبدکاووس و شرق گلستان بالاترین آمار بیماران سرطانی (مری و معده) را در کشور دارد و یا تعداد زیادی بیمار قلبی و عروقی، دیالیزی و دیابتی دارد اما از داشتن مراکز درمانی چنین بیماری هایی محروم است و بیماران باید برای درمان با طی مسافت‌های طولانی و صرف هزینه‌های سنگین به مرکز استان یا استان‌های دیگر بروند.

وی که عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت گلستان و از نیکوکاران کشوری است، ادامه داد: از سال‌ها قبل مسوولان علوم پزشکی گلستان به خیرین منطقه از جمله بنده که خدمتگزار مردم هستم، گفته شد که ساختمان‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی مراکز درمانی قلب و عروق و سرطان بسازید تا این مراکز در گنبدکاووس راه‌اندازی شود و ما نیز به تعهد خویش عمل کردیم اما هنوز خبری از درمان این بیماری‌ها در شهرستان نیست و بیماران منطقه باید همچنان رنج سفر به مرکز استان یا دیگر استان‌ها و صرف هزینه داشته باشند.

شهرکی با درخواست از مسوولان برای عمل به تعهدات داده شده، گفت: کم توجهی دولت و مسوولان متولی به تعهدات سبب دلسردی و سلب انگیزه نیکوکاران می‌شود درحالی که راه‌اندازی چنین مراکز درمانی وظیفه دولت است و جامعه نیکوکاران نیز کمک کننده هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که آموزشی شدن چهار بیمارستان دولتی گنبدکاووس که مطالبه مردم این منطقه است، این دفعه در حد شعار و برگزاری جلسه نباشد و جامه عمل به خود بگیرد.

همچنین امام جمعه گنبدکاووس نیز دراین جلسه با تایید گلایه نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و سخنان رییس مجمع خیرین سلامت گنبد، گفت: از دانشگاه علوم پزشکی گلستان که موافقت با آموزشی کردن بیمارستان‌ها در اختیار آنها بوده و با وجود درخواست‌های مکرر مردم و مسوولان گنبدکاووس در سال‌های گذشته اما به ان کم توجهی کرده، شخصا گله دارم.

حجت الاسلام محمود ترابی افزود: دانشگاه‌ها علوم پزشکی باید سال‌ها قبل با آموزشی اعلام کردن بیمارستان‌های گنبدکاووس زیرساخت‌های آنرا فراهم می‌کرد تا اکنون مجوز راه‌اندازی پردیس یا دانشکده علوم پزشکی آن صادر می‌شد و مردم منطقه از مزایای آن بهره‌مند می‌شدند.

وی با این حال از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان برای صدرو مجوز آموزشی کردن چهار بیمارستان گنبدکاووس قدردانی کرد و خواستار مساعدت سه جانبه دانشگاه، مسوولان گلستان و نیکوکاران برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز  آموزشی کردن مراکز درمانی شد.

فرزانه جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز دراین جلسه راه‌اندازی پردیس یا دانشکده علوم پزشکی در این شهرستان را مطالبه مردم شرق گلستان دانست و گفت: گنبدکاووس در بسیاری از زیرساخت‌ها با محرومیت مواجه است و مسوولان باید با اهتمام ویژه این عقب ماندگی‌ها را جبران نمایند.

گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ گلستان و با پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین شهرستان استان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha