کلاس‌ها ابتدا تلفیقی و برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شوند

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌ریزی شده است با این حجم واکسیناسیونی که صورت می‌پذیرد، دانشگاه‌ها ابتدا به‌ صورت تلفیقی مجازی و حضوری برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مرحله پروپوزال باز شود و به‌ مرور دیگر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان کارشناسی نیز اضافه شوند.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل روز دوشنبه در شصت و هشتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با محوریت هماهنگی جهت شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، افزود: ما به‌عنوان عضو هیات‌علمی باید بدانیم چه کسانی سر کلاس ما نشسته‌اند. همه این عزیزان انسان‌های بزرگی هستند که آینده کشور در دست آنها است.

وی ادامه داد: بنابراین باید حواسمان جمع باشد که با چه افرادی روبرو هستیم. ما خادم هستیم و مسئولیت مدیریت دانشگاه‌ها و بخش‌های مختلف را بر عهده داریم و شما در حوزه معاونت دانشجویی باید بدانید آینده کشور در دستان دانشجویان است.

زلفی گل تاکید کرد: باید آمادگی داشته باشیم و به محض اعلام ستاد ملی کرونا آموزش حضوری دانشجویان را برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش کوچکی از زمان دانشجویان در دانشگاه‌ها سر کلاس‌های درسی و آموزشی هستند. قسمت عمده آن در اختیار معاونان محترم دانشجویی و همچنین معاون محترم فرهنگی هستند.

وزیر علوم خطاب به معاونان دانشجویی دانشگاه ها اظهار داشت: با عشق، علاقه و قلب پاک خود باید برای جغرافیای فراغت فرزندان این کشور برنامه‌ریزی کنید. باید به دانشجویان در حقیقت به‌مثابه فرزندان و خواهر و برادر خودمان نگاه کنیم. نوع نگاه ما و خدمات‌رسانی به آنها باید این گونه باشد. برای این جغرافیا باید برنامه جدی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: دانشجویان در هفته تعداد محدودی برنامه‌های آموزشی دارند و لازم است برای خانواده‌ها و دانشجویان فوق‌برنامه داشته باشیم.

 زلفی گل همچنین با تقدیر از تلاش های رییس سابق سازمان امور دانشجویان در مدت حدود هشت سال مسئولیت خود در این سازمان، درباره تفکیک معاونت های فرهنگی و دانشجویی عنوان کرد: این تفکیک به دلیل حجم گسترده کاری معاونت‌ها در دانشگاه‌ها بود و دلیل بر این نیست که معاونت‌های دانشجویی و معاونت‌های فرهنگی با هم هماهنگ نباشند.

وزیر علوم گفت: خدمات‌رسانی رفاهی و سایر فعالیت‌های ورزشی، سلف‌سرویس‌ها و خوابگاه‌ها مواردی است که باید مورد توجه ویژه روسای محترم دانشگاه‌ها قرار گیرد. معاونان محترم دانشجویی نیز باید با همکاری اعضای هیات‌علمی محترم دانشگاه‌ها این وظیفه را انجام دهند.

وی همچنین درباره فعالیت های صندوق رفاه دانشجویان گفت: ان‌شاءالله تخصیص لازم سال جاری را برای صندوق رفاه دانشجویان بگیریم. در جلسه با مسئولان سازمان برنامه بودجه نیز تلاش خواهیم کرد در حد امکان منابع صندوق را تقویت کنیم.

وزیر علوم همچنین از معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها خواست از دوران کرونا نهایت بهره‌برداری را برای بازسازی و تعمیر خوابگاه‌های دانشجویی، سالن‌های ورزشی، سلف‌سرویس‌ها ببرند و قسمت عمرانی نیز برای بازسازی و تعمیر کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها فعالیت کنند.

زلفی‌گل با تاکید بر لزوم توجه به سلامت دانشجویان گفت: باید سلامت جسمی و تغذیه دانشجویان، مهیا کردن امکانات ورزشی و امکانات رفاهی و فعالیت‌های فوق‌برنامه مدنظر قرار گیرد. 

وی درباره واحدهای آموزشی و طرح‌های فوق‌برنامه گفت: گرچه واحدهای آموزشی محدودی داریم، ولی زمان زیادی را در اختیار داریم که می‌توانیم از فعالیت‌های فوق‌برنامه استفاده کنیم و اموری همچون مهارت‌افزایی و انجمن‌های علمی دانشجویی و کارگاه‌های آموزشی را تقویت کنیم.

وزیر علوم در پایان سخنان خود درخصوص خدمات مشاوره‌ای دانشگاه‌ها گفت: بحث مشاوره را نباید فقط به چند جنبه خاص خدمات مشاوره‌ای محدود کنیم. امکان توسعه موارد مشاوره ای وجود دارد و باید خدمات مشاوره را در دانشگاه‌ها گسترش دهیم.

شصت و هشتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با محوریت هماهنگی برای شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، صبح امروز دوشنبه به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت خانه برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha