تعداد سالمندان ژاپن به بالاترین سطح رسید

تهران- ایرنا- آمارها نشان می‌دهد، افراد ۶۵ سال به بالا در ژاپن هم از نظر تعداد و هم از نظر نسبت به کل جمعیت به بالاترین سطح تاکنون رسیده است.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری "ان. اچ. کی"، وزارت امور داخلی ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد تا روز چهارشنبه هفته گذشته، جمعیت سالمندان در این کشور ۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده که از سال گذشته ۲۲۰ هزار نفر بیشتر است.

این وزارتخانه می گوید که نسبت تعداد سالمندان به کل جمعیت۲۹.۱ درصد است که سه دهم واحد درصد افزایش نشان می دهد. جمعیت کل ژاپن ۵۱۰ هزار نفر از سال قبل کمتر شده است.

داده های سازمان ملل حاکی از آن است که ژاپن بالاترین نسبت تعداد سالمندان به کل جمعیت کشور را در جهان دارد و بیش از پنج واحد درصد بالاتر از ایتالیا است که با نسبت ۲۳.۶ درصد در جایگاه دوم جدول پیرترین کشورهای جهان قرار دارد.

افزایش جمعیت مسن ژاپن در حالی است که وزارت امور داخلی ژاپن پیشتر اعلام کرده بود جمعیت این کشور برای دوازدهمین سال متوالی کاهش داشته به طوری که جمعیت ژاپن یکم ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۱۲۳ میلیون و ۸۴۰ هزار نفر بوده که نسبت به سال پیش از آن ۴۲۸ هزار نفر کمتر است.

در مجموع میزان زاد و ولد در ژاپن در سال گذشته ۸۴۳ هزار مورد بود که از زمان آغاز این بررسی در سال ۱۹۶۸ کمترین است. تعداد مرگ و میر حدود یک میلیون و ۳۷۰ هزار مورد بود که دومین رقم بالای ثبت شده است.

کاهش طبیعی جمعیت یا تعداد مرگ و میر بیشتر از میزان تولد در این کشور برای سیزدهمین سال متوالی افزایش داشته است.

اگرچه دولت ژاپن در سال های اخیر برای افزایش جمعیت، تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است اما به باور کارشناسان اجتماعی این کشور، کاهش جمعیت ژاپن دلایل مختلفی دارد.

«یوکی گندا» (Yuki Genda) استاد دانشگاه علوم اجتماعی توکیو کم شدن امید به زندگی، مشکلات اقتصادی و نابرابری های اجتماعی را از دلایل اصلی کاهش جمعیت در کشور ژاپن می داند.

او معتقد است نداشتن نظری خوشبینانه به آینده در سال های اخیر به شدت در میان مردم ژاپن افزایش یافته و این زنگ خطری برای دولتمردان ژاپنی به حساب می آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha