سازمان‌های مردم نهاد برای رسیدن به صلح و عدالت ائتلاف کنند

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی از اندیشمندان و سازمان‌های مردم نهاد خواست در روز جهانی صلح (سی شهریور) برای رسیدن به صلح و عدالت با هم ائتلاف کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،  داوود عامری روز دوشنبه در کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد برای صلح، و عدالت و همگرایی ملل، صلح و عدالت را یکی از بزرگترین آرمان‌های بشری عنوان کرد و گفت: متاسفانه این آرمان بزرگ به جهت عدم همکاری سازمان‌های بین المللی و مداخله منافع قدرت‌های بزرگ تاکنون امکان‌پذیر نشده است.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: شایسته است در روز جهانی صلح برای این آرمان بزرگ، اندیشمندان و سازمان‌های مردم نهاد با هم ائتلاف کنند. از این رو مجمع جهانی صلح اسلامی با همکاری شبکه‌ای از سازمان‌های مردم نهاد (NGO) ایران و جهان و بعضی دستگاه‌های فرهنگی بر آن شدند تا برای این آرمان بزرگ با هم ائتلاف کنند و با همراهی و هماهنگی هم این خواست نهایی را پیگیری کنند و کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد برای صلح، و عدالت و همگرایی ملل به همین جهت برگزار می‌شود.  

عامری افزود: این کنفرانس با هدف تبیین حوزه آرمان صلح و عدالت جهانی،  شناسایی و هم مسیر شدن سازمان‌های علاقه‌مند،  ساخت یک ائتلاف مفهومی،  صدور بیانیه جهانی صلح و عدالت و هماهنگی در برنامه برگزار می شود.  

وی تصریح کرد: این کنفرانس در ۵ مرحله در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. نخستین مرحله آن امروز آغاز می‌شود و پنجمین مرحله آن در سال ۱۴۰۱ در روز جهانی صلح برگزار خواهد شد. امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ بیانیه صلح و عدالت جهانی توسط شورای مرکزی ائتلاف، اعلام جهانی شود و راهی برای این آرمان بزرگ بردارد. بی شک این قدم موثری برای همگرایی ملل خواهد بود.

عامری عنوان کرد: از این فرصت استفاده می کنیم و از همه آزادگان، اندیشمندان و مدیران سازمان‌های مردم نهاد می‌خواهم که ما را در این مسیر خیرخواهانه و بشردوستانه همراهی کنند.

در ادامه، لاله افتخاری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، گفت: اگر مومنان بخواهند به رستگاری و صلاح برسند باید به چند برنامه توجه کنند. یکی از برنامه‌ها این است که صبر کنند و بدانند راه حق سخت و پرپیچ‌ و خم است. راه حق دشمن زیاد دارد اگر در جایی هم دیگر امکان صبر نیست باز تصبر (شکیبایی) کنند یعنی همچنان صبر  نشان دهند و در راه حق حرکت کنند.

این نماینده ادوار مجلس در بخشی دیگر از سخنانش افزود: دوم اینکه مومنان باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا جامعه ایمانی به سوی صلاح و فلاح ایجاد کنند.  در دوران معصومین هم چیزی شبیه به این بود. مردم به صورت مویرگی حول امام ارتباط داشتند این چیز جدیدی نیست و اهل بیت هم انجام می‌دادند. مردم باید تحت لوای سازمانهای مردم‌نهاد به هم پیوند خورند و حرکت کنند.

افتخاری تصریح کرد: یعنی هویت‌ها و اذهان مستقل اما متحد یعنی وحدت در عین کثرت،  یعنی هویتهای مستقل اما در راستای یک هدف در قالب تشکلهای مردم نهاد که باید مورد تاکید اسلام باشد یعنی بر مبنای نیکی و تقوا همراه هم شوند تا هدفی محقق شود.

وی در ادامه تاکید کرد: یکی از مصادیق مهم و ارزشمند که از طریق تقوا بدست می‌آید همان صلح عادلانه و نرمش قهرمانانه است؛ که مورد تاکید رهبری بوده است و نه هر صلحی که بر پایه ذلت و انفعال باشد.

دبیر اتحادیه زنان مسلمان در ادامه افزود: اگر شبکه سازی از مردم صورت گیرد و در راه درست و هدف حق خود صبر و مقاومت و جهاد پیشه کنند راهگشا خواهد بود. صبر بر مصائبی که کلا از سوی دشمنان می‌رسد و همین طور صبر بر طاعت و معصیت.

افتخاری تاکید کرد: می‌دانیم نقش زنان در مکتب وحی چیست. آنها بسیار نقش آفرین هستند. زنان در عرصه انقلاب‌ها هم دوش و بلکه جلوتر از مردان هستند. فراموش نکنیم که امام (ره) می‌فرمود اگر زنی به میدان بیاید گروهی را با خود آورده و اگر مردی به میدان بیاید تنها یک نفر آمده است. باید از زنان در این مسیر مهم در جوامع استفاده کرد.

همچنین زهره الهیان دبیر فراکسیون سازمانهای مردم نهاد در این همایش، گفت: سازمانهای مردم‌نهاد می‌توانند فارغ از اعمال نفوذ دولتها و قدرتها بستر را برای اشاعه صلح و عدالت فراهم کنند.  ما در گام دوم باید ظرفیت این سازمانهای مردم‌نهاد را شناسایی کنیم و قدر بدانیم و دیپلماسی عمومی را تقویت کرده و با کمک آن‌ها برقرار کنیم تا پیام انقلاب که صلح و عدالت است را بتوان با کمک آن ترویج داد.  

وی عنوان کرد: ان‌شاءالله این هم فکری‌ها در ایجاد عدالت و صلح کمک کننده باشد؛ که اسلام مبانی جدیدی نیز برای آن دارد. تفکر عدالت محور را باید تبیین کنیم و بابی با مردم جهان باز کنیم.

محمدرضا مجیدی، دبیرکل مجمع مجالس آسیایی هم در ادامه تاکید کرد: مباحث نظری بسیاری در این زمینه طرح شده است. باید دید که سازمانهای مردم نهاد در همگرایی ملتها، فرصت است یا تهدید و چه نقشی در صلح بانی و صلح آفرینی دارند؟  نقش سازمانهای مردم نهاد باید در سطح محلی و ملی و منطقه ای و بین المللی و دخالت دادن آنها در اداره امور مورد توجه باشد و با غفلت روبرو نشود. تجربه نشان داده است مردم پایه هر کاری باشند آن سرنوشت خوبی دارد و به ثمر می‌رسد.

وی گفت: شاید شکل و شمایل سازمانهایی که مردم بانی آن هستند، عوض شده باشد اما کارکرد آنها در روابط انسانی و اجتماعی چه در سطح داخل یا بین الملل را ما از گذشته دور داشته‌ایم.  

مجیدی افزود: باید گفت سازمانهای مردم نهاد در تمام سطوح بسیار فرصت ساز است و نه تهدید ساز، بلکه اگر رهاشدگی مردم و حرکت انفعالی را داشته باشیم و اگر از تاثیرگذاری سازمانهای مردم نهاد در جوامع غافل شویم، این تهدید است.  

وی در ادامه تاکید کرد: اگر سازمانهای مردم نهاد، حرکت نخبگان و دانشگاهیان و نیز رسانه‌ها مورد محرومیت واقع شود این برای جوامع تهدیدزاست. اگر بتوانیم ظرفیت سازمانهای مردم نهاد را با پایش حاکمیتی در خدمت اهداف نظام بگیریم بسیار می‌تواند در عرصه دیپلماسی موفق تر باشند. ما باید یک بازخوانی از ظرفیتهای سازمانهای مردم نهاد به ویژه در حوزه صلح و عدالت و حل مسائل داخل و خارج داشته باشیم.

در این نشست، مجتبی رحماندوست، دبیر جامعه خیرین کشور،  گفت: اگر مفهوم سازمانهای مردم نهاد را یک گستره در نظر بگیریم و آن را نوعی حرکت جمعی و مردمی بدانیم به دریای عظیمی از حرکتهای مردمی می‌رسیم که تغییرآفرین و تحول آفرین هستند. این تشکل‌های مردمی خشت‌هایی را تشکیل می‌دهند که در کنار قدرت سخت قرار می‌گیرد؛ نوعی وحدت اجتماعی ایجاد می‌کند که همان قدرت نرم را نیز قوت می‌بخشد.

وی ادامه داد: اگر کشوری مورد هجوم مسائل گوناگون قرار گرفته باشد تشکلهای مردمی می‌تواند موزاییک‌های مقابله با این تهدید باشند و چون خشتهای پدافند غیر عاملی قدرت نرم جوامع عمل کنند.

دبیر جامعه خیرین کشور افزود: اگر جامعه به این سطح رشد فکری رسید و از این سازمانها و نهادها قدرت مردمی را به صحنه آورد می‌تواند با تکافل سازمانی و توانمندی جمعی مجموعه‌ای ایجاد کند و دربرابر قدرت سخت و نرم دشمن بایستد و از معرکه‌ها سرافراز بیرون بیاید.  

رحماندوست عنوان کرد: اگر این موازییک‌ها و خشت و آجرها مردمی توسط تشکلها روی هم چیده شوند به گونه‌ای حرکتهای مردمی، حرکت قدرتمند مردمی در خدمت اهداف جوامع را ایجاد میکنند.

همچنین محسن پاک آیین، دیپلمات سابق کشورمان هم تاکید کرد: سازمانهای مردم نهاد یک پدیده اجتماعی محسوب می‌شـوند و در کشورهای مختلـف بـا توجـه بـه فرهنـگ موجود در آن کشور، برای انجـام امـور داوطلبانـه بـا گـرایش‌هـای فرهنگی، خیریه‌ای، محیط زیـست، بـشردوستانه و … در چـارچوب قوانین کشورها فعالیت می کنند. این سازمانها معمولاً با همت افرادی پدید مـی‌آینـد کـه تـلاش بی‌قید و شرط و خالصانه و بـدون چـشمداشـت را سـرلوحه عمـل خویش قرارداده و هرچند معمولاً بدون حمایت دولتها در جامعـه شکل میگیرند اما دارای تعاملات و ارتباطات دو جانبه با دولت ها  هستند و معمولاً در راه اهداف آرمانی و مقدس گام بر می‌دارنـد.

وی تاکید کرد: می‌توان گفت کـه مـشارکت در ایـن سازمانها سبب تشویق افراد جهـت انجـام خـدمت بـه یکـدیگر و احساس تعهد نسبت به هم می‌باشد.

پاک آیین عنوان کرد: آموزش و توسعه و ترویج حقوق بشر اسلامی کرامت اسلامی، گفتمان سازی و جلب افکار عمومی و نخبگان، ارائه گزارش از وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان نقش موثر در روند ایجاد قوانین بین المللی مرتبط با حقوق بشر مبتنی بر کرامت انسانی سازمانهای بین المللی از راهکارهای تحقق امنیت اجتماعی شوند.

مسعود چینی گر زاده، دبیر انجمن جهانی صلح و عدالت نیز در این همایش گفت: توجه به زمینه پیدایش و هویت و ابعاد سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند از چرایی و اثرمندی آن پرده بردارد. این سازمانها نخست در سال ۱۹۴۵ نخستین بار در سازمان ملل متحد جهت تفکیک هر سازمان غیر دولتی از سازمانهای وابسته به دولت مورد استفاده قرار گرفت. مهمترین کارکرد این سازمان‌ها نشان از نقش آنها در تربیت جوامع و پیشبرد حل مسائل آن‌هاست.  

وی تاکید کرد: کمک به مردم در حل مسائل، افزایش آگاهی اجتماعی، افزایش کارامدی و به کار گیری نخبگان و کاهش خشونتهای اجتماعی از مهم ترین کارکردهای آنهاست و بدون آنها مسائل اجتماعی به سختی حل شدنی است.  

چینی‌گر زاده تاکید کرد: ناآگاهی و مقابله نااگاهانه با سمن‌ها جهت رقابت، فقدان قانون تشکیل، درک و دانش ضعیف مردم از آن‌ها در برخی کشورهای در حال توسعه، باور ضعیف دولتها به سازمانهای مردم‌نهاد در اثر به کار نگرفتن آن‌ها بزرگترین چالش پیش روی این سازمانهاست که معمولا با اهداف مثبت شکل می‌گیرند. در حالیکه با نگاه درست تنها این سازمانها هستند که می‌توانند مشارکت مردمی را حول اهداف دولتها و حکومتها فعال و ساماندهی کنند و ظرفی در صحنه ملی و بین الملل و فرصتی برای حفظ حقوق عامه باشند و نقشی برای تامین صلح و تقویت جامعه مدنی و رضایت مردمی را ایجاد کنند.

وی افزود: این سازمانها چون وابستگی کمی به دولتها دارند پس مانند واسط عمل می‌کنند و بهترین ظرف برای کمک به دولتها و بازوان قدرتمندی برای پیشرفت و توسعه هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha