۲۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84477069
۱ نفر

برچسب‌ها

فوران آتشفشان در جزیره لا پالما اسپانیا

تهران - ایرنا - به دنبال وقوع بیش از ۲۵ هزار زمین لرزه ضعیف که در هشت روز گذشته، جزیره پالما در جزایر قناری اسپانیا را لرزاند، از ساعت ۱۵:۱۳ دقیقه به وقت محلی روز یکشنبه، آتشفشان «کومبره ویِخا» فعال شد و هزاران نفر را مجبور به ترک منازلشان کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه ال موندو،  به گفته کارشناسان این فعالیت آتشفشانی که برای هشتمین بار در تاریخ منطقه لا پالما رخ می‌دهد، حتی برای هفته‌ها یا ماه‌ها نیز می‌تواند ادامه یابد.

این فوران آتشفشان در شهر ال پاسو (El Paso) جزیره پالما رخ داده و به دلیل عدم وجود منطقه مسکونی در حوالی آن، تا کنون قربانی نداشته است. با این حال تا کنون پنج هزار ساکن ال پاسو و سه منطقه دیگر این جزیره، خانه‌های خود را تخلیه کرده اند.

شرایط در این منطقه به اندازه ای بحرانی گزارش شده است که «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا که قصد داشت به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود، سفر خود را به تعویق انداخته و راهی لا پالما شد.

سانچز اطمینان داد «امنیت شهروندان در برابر فوران آتشفشان تضمین شده و هر گونه خسارت مادی ناشی از این حادثه در اسرع وقت جبران خواهد شد».

به نوشته ال موندو، دو مرکز علمی موسسه نشنال جئوگرافیک (IGN) و اینولکان (Involcán) اسپانیا که روند زمین لرزه‌های یک هفته اخیر در این جزیره را به دقت زیر نظر داشتند نسبت به فعال شدن این آتشفشان هشدار داده بودند.  

جزیره لا پالما از زمان فتح جزایر قناری در قرن بیستم و آغاز ثبت تاریخی فوران‌های آتشفشانی،  هفت مورد را تجربه کرده است. آتشفشان «سان خوان» (۱۹۴۹) از آخرین فعالیت‌های آتشفشانی در قرن بیستم بوده است که ۴۷ روز به طول انجامید. فوران «تِنِگیا» (۱۹۷۱) نیز تا ۲۴ روز فعال بود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha