عضویت ایران در سازمان شانگهای شکست آمریکا را رقم زد

بروجرد - ایرنا - استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت: عضویت دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای شکست آمریکا را در جنگ اقتصادی علیه ایران رقم زد.

همایون رهبران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از مهمترین حوادث در عرصه روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در ۲ دهه گذشته، تبدیل عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از عضو ناظر به عضو اصلی است.

وی بیان کرد: این مهم در زمانی که غرب می‌کوشید با به راه انداختن جنگ اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران را منزوی و درنهایت وادار به تسلیم کند، به روشنی ثابت کرد که ایران اسلامی را نمی‌توان در معادلات بین المللی انکار کرد و یا نادیده گرفت.
این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: یک سوم خشکی های دنیا، ۲۲ درصد جمعیت جهان، ۲۲ درصد تولید ناخالص داخلی دنیا و عضویت ۲ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل سبب شده تا سازمان همکاری شانگهای را در جهان متمایز سازد.
رهبران افزود: نمی‌توان نقش دستگاه دیپلماسی کشور در گذشته و اکنون را در پیوستن ایران به شانگهای نادیده گرفت، اما کلیدی‌ترین موضوع درباره موافقت همه اعضای شانگهای با ورود ایران به این سازمان را باید در مؤلفه ایران قوی جستجو کرد.

وی اظهار داشت: این نکته را به صراحت می توان در مواضع روسای جمهور چین و روسیه و برخی کشورهای مهم عضو شانگهای دریافت کرد.
وی اضافه کرد: جمهوری‌اسلامی در طی سال‌ها و دهه‌های گذشته به عنوان کنشگری موثر و بازیگری مسوولیت پذیر در منطقه و جهان و توانمند در ائتلاف سازی منطقه ای برای مقابله با تروریسم و سیاست‌های یکجانبه گرایانه نظام سلطه و خاصه آمریکا، اقدامات اساسی را ترتیب داده و نقش کلیدی و محوری را در امنیت منطقه ای ایفا کرده است.
وی با اشاره به موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی ایران که اصلی ترین عامل پذیرش ایران به عنوان عضو اصلی شانگهای است، گفت: توجه به این موضوع نباید در تحلیل‌ها مغفول بماند که تحقق ایران قوی و امنیت ساز همان موضوعی است که اعضای شانگهای را ناچار به پذیرش جمهوری اسلامی ایران  در این سازمان کرده است.
وی افزود: سیاستهای منطقه ای و بین المللی ایران عالمانه و واقع بینانه بوده است، کافی است توجه داشته باشیم که درسالهای اخیربرخی مدعی می شدند که عدم پذیرش FATF و تحریمها مانع عضویت ایران در شانگهای شده است.
وی ادامه داد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، علامت روشنی دیگر از شکست جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری‌اسلامی ایران و نشانه تثبیت توازن گرایی در سیاست خارجی و موفقیت کشور در نگاه به شرق به حساب می آید، موفقیتی که چشم انداز روشنی از بهبود شرایط اقتصادی برای کشور می تواند به همراه داشته باشد.
این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی گفت:  این حادثه تاریخی و راهبردی که در نتیجه کارزاری دشوار در مقابل آمریکا و نظام سلطه به دست آمده، نقطه شروعی است که برای استمرار آن بایستی به همه الزامات آن پایبند بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha