گردهمایی اندیشمندان و فرهنگیان پاکستان به مناسبت روز شعر و ادب فارسی

اسلام‌آباد - ایرنا - همایش باشکوه بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی به اهتمام خانه فرهنگ کشورمان در ایالت بلوچستان پاکستان به عنوان استان همجوار مرزی با جمهوری اسلامی ایران و با حضور سرکنسول ایران، اندیشمندان و فرهنگیان پاکستانی برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، گردهمایی فرهنگی برای بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی به مناسبت سالروز وفات استاد شهریار به همت خانه فرهنگ ایران در شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان و با حضور «حسن درویش وند» سرکنسول کشورمان برگزار شد.

روز ۲۷ شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، بزرگترین شاعر تاریخ معاصر ایران با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم کشورمان، روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده است.

شخصیت‌های نام آشنای بلوچستان پاکستان از جمله ادیبان، شعرا، اساتید دانشگاهی، دانشجویان، اصحاب رسانه در این مراسم ضمن ستایش از مشترکات قوی فرهنگی و تاریخی میان دو همسایه به ویژه قرابت‌ها میان استان سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان بر لزوم اقدامات موثر در راستای ترویج فرهنگ و آداب و رسوم میان مردم دو کشور تاکید کردند.

در این همایش ادبی درویش وند سرکنسول ایران در کویته از چند تن از اساتید و شعرای پارسی سرای ایالت بلوچستان با تقدیم لوح تقدیر قدردانی به عمل آورد.

اندیشمندان پاکستانی ضمن بررسی آثار شعرای پارسی زبان ایالت بلوچستان، ریشه‌های عمیق زبان و ادب فارسی در این ایالت را بررسی و این آثار ارزشمند را بیانگر هویت عمیق ایالت بلوچستان و قرابت تاریخی آن با ایران برشمردند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته نیز با اشاره به ریشه‌های عمیق ادب و فرهنگ مشترک پاکستان به ویژه ایالت بلوچستان با ایران، زبان و فرهنگ عمیق و مشترک را موجب پیوند جدایی ناپذیر دوکشور دانست و گفت: هیچ آفت و بدخواهی نمی‌تواند این پیوندهای مستحکم را سست نماید.

مردم مسلمان پاکستان به عنوان دوستداران زبان فارسی همواره در محافل مختلف از حافظ، سعدی، اقبال لاهوری و دیگر بزرگان زبان فارسی سخن می‌گویند، عواملی که محور پیوندومحبت میان دوملت همسایه محسوب می‌شود.

مقامات پاکستانی از جمله مسوولان نهادهای عالی آموزشی، دانشگاهی و اندیشمندان این کشور همواره بر ضرورت ترویج فرهنگ و ادبیات زبان فارسی بمنظور تعمیق بیشتر روابط میان مردم جمهوری اسلامی ایران و پاکستان تاکید دارند.

اذعان رئیس جمهوری و نخست وزیر پاکستان به قدمت تاریخی زبان فارسی در منطقه شبه قاره و تهاجم استعمار به این زبان رسمی، بیانگر عظمت زبان فارسی و نیاز به گسترش آن در جهت حفظ میراث مشترک ملت‌های منطقه است.

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان درباره اهمیت جایگاه زبان فارسی در شبه قاره در اولین سفر رسمی خود به ایران گفت: اگر انگلیسی‌ها در قرن نوزدهم به هند نیامده بودند، نیازی به مترجم نداشتیم، همه ما به فارسی صحبت می‌کردیم. فارسی برای ششصد سال زبان رسمی در شبه قاره بوده است.

در حقیقت ترویج آموزش زبان فارسی در پاکستان، کشوری که مشترکات فراوانی با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه فرهنگ، تاریخ، مذهب و اجتماعی دارد، گام موثری در شناخت بیشتر فرهنگ و تمدن مشترک مردم دو کشور بوده و باید تلاش‌ها در این زمینه را بیش از گذشته افزایش داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha