۲۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۱
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 84476890
۱ نفر

برچسب‌ها

شرایط  بازدید از آثار تاریخی اصفهان فراهم شد

اصفهان - ایرنا - شرایط بازگشایی بناها و آثار تاریخی و گردشگری اصفهان پس از حدود ۲ ماه تعطیلی با نارنجی شدن وضعیت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در این خطه فراهم شد و این اماکن فعالیت خود را از سر گرفتند.

مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بناها و محوطه‌های تاریخی و گردشگری زیر پوشش این اداره کل در حدود ۲ ماه گذشته و به‌دلیل شرایط قرمز کرونایی تعطیل بودند اما در این هفته امکان بازگشایی آنها با نارنجی شدن وضعیت استان، فراهم شد.

شهرام امیری با بیان اینکه بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری در وضعیت نارنجی شهرها بر اساس مصوبات و دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می‌گیرد، افزود: آثار تاریخی اصفهان در ایام نوروز امسال فعال بودند اما پس از آن در موج چهارم تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه در مدت کوتاهی قبل از موج پنجم کرونا نیز اماکن تاریخی و گردشگری اصفهان فعال بودند، خاطرنشان کرد: با شدت گرفتن موج پنجم کرونا و قرمز شدن وضعیت استان، فعالیت این اماکن نیز از اواسط تیر امسال  متوقف شد.

امیری با اشاره به اینکه حدود ۵۰۰ بنا و مکان تاریخی و گردشگری زیر پوشش اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار دارد، تصریح کرد: تعطیلی این اماکن به درآمدهای این اداره خسارت زیادی وارد کرد.

وی با بیان اینکه واحدهای خدمات رسان مانند هتل ها در این مدت با ۵۰ درصد ظرفیت فعال بود، گفت: بناهای تاریخی و محوطه‌های گردشگری زیر نظر این اداره کل از ۲۸ شهریور بازگشایی شد.

استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت به‌عنوان قطب گردشگری جهان و ایران، بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند.

هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به نام‌های میدان امام(نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

 با عبور بیشتر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، اصفهان از ۲۷ شهریور از وضعیت قرمز کرونا خارج شد و در وضعیت نارنجی (پر خطر) یا زرد (خطر متوسط) قرار گرفت.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری کووید-۱۹ در زمان حاضر هیچ شهری در استان اصفهان در وضعیت قرمز قرار ندارد و از ۲۸ شهرستان، فقط ۲ شهرستان خور و بیابانک و بویین میاندشت در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر مناطق در وضعیت نارنجی ( پر خطر) قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha