۴۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های آموزشی خراسان جنوبی نیاز است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: ۲۱۶ پروژه آموزشی در استان خراسان جنوبی با ۴۸۶ کلاس درس در دست اجراست که از این تعداد ۴۸۰ کلاس درس خیرساز بوده و برای تکمیل این پروژه‌ها ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

محمود چاوشان روز یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه‌های شهرستان فردوس افزود: در شهرستان فردوس نیز هشت پروژه با ۲۸ کلاس درس و ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا در حال اجرا بوده که تاکنون ۱۲ میلیارد تومان هزینه شده و ۱۶ میلیارد تومان برای تکمیل آنها نیاز است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک شاهد افتتاح برخی از این پروژه‌ها باشیم.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی اضافه کرد: از مجموع ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار محرومیت‌زدایی کشور، ۱۳۱ میلیارد تومان به استان خراسان جنوبی تعلق گرفته که ۱۲ درصد از این میزان سهم شهرستان فردوس بوده است.

وی گفت: ۱۲ درصد از اعتبارات رفع محرومیت استان به ارزش ۱۵ میلیارد تومان برای بهسازی و نوسازی مدارس تخریبی با تکمیل چهار پروژه آموزشی فردوس به این شهرستان اختصاص می‌یابد.

فرماندار فردوس نیز در این جلسه گفت: این شهرستان با ۲۸ درصد بالاترین میزان مدارس تخریبی استان را داراست و با تزریق این میزان اعتبار اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خواهد خورد.

حمید حلاج مقدم افزود: تنها کتابخانه عمومی فردوس بعد از زلزله سال ۱۳۴۷ احداث شد که ساختمان قدیمی دارد و در زمینه کمبود فضای مخازن و سالن مطالعه مشکلاتی داشته که نیازمند بازسازی است.

وی گفت: احداث کتابخانه مرکزی از سال ۱۳۹۴ در شهرستان فردوس مطرح و در نهایت در سال ۹۶ عملیات اجرایی کتابخانه قلم‌چی در فردوس آغاز شد.

فرماندار فردوس بیان کرد: این کتابخانه در حال حاضر در ۲ طبقه با یک هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا و ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی با مشارکت بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و خیرین در حال ساخت است.

وی افزود: فاز اول این پروژه که طبقه همکف بوده ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با نصب تجهیزات، انشعابات و ملزومات مورد نیاز و تامین اعتبار به موقع امیدواریم هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

حلاج مقدم گفت: با تامین ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار فاز اول کتابخانه قلم‌چی فردوس تکمیل می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در حاشیه این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: برای تکمیل فاز اول این کتابخانه ۷۰۰ میلیون تومان نیاز است که قرار بود ۵۰۰ میلیون تومان آن از طریق شورای برنامه‌ریزی استان تامین شود که تاکنون محقق نشده است.

چاوشان افزود: تاکنون ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده و ۸۰۰ میلیون تومان نیز با تعدیل‌های صورت گرفته و ارزش افزوده که اضافه شده برای این پروژه به پیمانکار بدهکاریم.

وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل نهایی این کتابخانه را سه میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: هر زمان این ۵۰۰ میلیون تومان از محل شورای برنامه‌ریزی استان تامین شود، در کمتر از یک ماه فاز نخست به بهره‌برداری خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha