پرستاران برای آگاهی از نقش موثر خود در اهدای عضو آموزش ببینند

تهران - ایرنا - یک کارشناس گفت: نتایج طرح واکاوی چالش‌های اهدای عضو از نگاه پرستاران نشان داد که فقط  ۲۵ درصد این قشر به نقش خود به عنوان مهمترین گروه تاثیرگذار بر فرایند اهدای عضو اشراف دارند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، شیرین اسماعیلی سخنران دوره آموزشی اهدای  عضو از موارد مرگ مغزی  ویژه پرستاران با عنوان بررسی نقش پرستاران به عنوان مهمترین گروه تاثیرگذار بر فرایند اهدای عضو سخن می گفت افزود: تقریبا تمام افرادی که با سیستم اهدای عضو آشنایی دارند دارای نگرش مثبت هستند و این باور مثبت سبب ایجاد عملکرد و رفتار سازمانی مناسبی در عرصه پیوند اعضا می شود.

مترون بیمارستان مسیح دانشوری در این کارگاه که در همین مرکز آموزشی برگزار شد با اشاره به بررسی اولیه‌ای که به منظور واکاوی چالش‌های اهدای عضو از نگاه پرستاران انجام گرفته است افزود:  براساس نتایج داشتن اطلاعات درست روی ایجاد نگرش مثبت در پرستاران تاثیر زیادی داشته است و  فقط  ۲۵ درصد پرستاران به نقش خود به عنوان مهمترین گروه تاثیرگذار بر فرایند اهدای عضو اشراف دارند.

اسماعیلی با ذکر این مطلب که حدود ۶۰ درصد پرسنل پرستاری در هیچ کارگاه یا وبینار آموزشی در خصوص اهدای عضو شرکت نکردند اظهار داشت: این در حالی است که در بین گروه‌های تاثیرگذار مختلف روی آمار اهدای عضو، کادر درمان و پرستاران بیشترین تاثیرگذاری و کلیدی ترین نقش را دارند.

وی با بیان این مطلب که تا دهنده عضوی نباشد پیوندی انجام نمی‌شود، بر ضرورت ارتقای آگاهی پرستاران درخصوص گزارش به موقع موارد مرگ مغزی تاکید کرد و افزود: باید کارگاههای آموزشی در این زمینه برای پرستاران برگزار شود و آموزش‌های لازم درخصوص اهمیت شناسایی و گزارش به موقع موارد مرگ مغزی به واحد فراهم آوری در این کلاس‌ها ارایه شود.

وی خاطرنشان کرد: پرستاران باید آگاهی پیدا کنند که بیماری که دچار  مرگ مغزی شده یا  در کمای عمیق به سر می برد دیگر یک بیمار عادی نیست و می‌تواند نجات‌بخش جان چندین بیمار باشد.

دکتر حمیدرضا جماعتی قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری پیشتر اعلام کرده بود که  واحد فراهم‌آوری مسیح دانشوری تاکنون ۲ هزار و ۳۰ مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی را به انجام رسانیده و از جمله به بانک چشم ایران نیز قرنیه‌هایی از موارد مرگ مغزی اهدا کرده که تاکنون به ۱۵۰ مورد رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha