هیچ برنامه‌ای برای اربعین و پایان صفر نداریم

زنجان - ایرنا - مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: طبق روال ۲ سال گذشته و بر اساس برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا، سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان، هیچ برنامه‌ مستقلی برای اربعین و ایام عزاداری پایان صفر ندارد.

عیسی بیگدلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های ستاد کرونا و خودداری از تجمع و ممنوعیت راه‌اندازی دسته‌های عزاداری و لغو برگزاری آیین جاماندگان اربعین، افزود: سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان، متولی هیچ برنامه‌ای در خصوص ایام اربعین و روزهای پایانی ماه صفر نیست.

 وی اظهار داشت: اگرچه از طرف ما هیچ برنامه ای، برگزار نمی‌شود اما قطعا اگر مواردی هم باشد، برنامه‌های مردمی است که مانند دهه اول محرم برگزار می شود و بر اساس رعایت پروتکل‌ها است.

مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان، گفت: در ایام برگزاری آیین های عزاداری، طبق گزارش های بازدیدها، که هر شب توسط چند اکیپ انجام می شد، بیش از  ۹۵ درصد هیات‌ها، موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کردند.

بیگدلی خاطرنشان کرد: هیات هایی هم بودند که با همه تاکیدات، باز هم تعدادی از اعضای آنها، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی‌کردند.

وی با اشاره به اینکه،  این هیات‌ها خیلی شاخص نبودند و شاید عدم رعایت آنها خیلی هم به چشم نمی‌آمد، افزود: ولی، تذکراتی داده شد و حتی برخوردهایی هم انجام گرفت و اینگونه نبود که بی‌تفاوت از کنارش عبور کنیم.

مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان، با تاکید بر اینکه قطعا در برنامه های آتی، نظارت‌ صد درصدی خواهیم داشت، گفت: اگر باز هم مواردی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برنامه‌های هیات ها و مساجد، مشاهده شود، تذکر داده می شود و در صورت لزوم، برخوردهایی هم خواهد شد.

در حال حاضر همه برنامه‌ها ذیل تصمیم ستاد کرونا است

بیگدلی با بیان اینکه، به دلیل شیوع کرونا، برگزاری برنامه‌های اربعین و ایام پایانی ماه صفر، خیلی کم رنگ‌تر از سال پیش است، گفت: در حال حاضر همه برنامه‌ها ذیل تصمیم ستاد کرونا انجام می شود و نظارت‌ها به شدت خود باقی است و اکیپ‌های بازرسی با آغاز ماه صفر، با حساسیت بیشتری به کار خود ادامه می دهند.

وی البته این اطمینان را هم داد که رعایت فاصله فیزیکی و دستورالعمل‌های بهداشتی دیگر در میان مردم و هیات‌های مذهبی جا افتاده و تا حد امکان، حتی بسیار بهتر از سال های قبل رعایت می‌کنند.

مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان، با بیان اینکه بازدیدها از برگزاری آیین های عزاداری به ویژه در هیات‌های مذهبی شاخص، با همکاری علوم پزشکی، استانداری، فرمانداری، تبلیغات اسلامی و دیگر ارگان‌های ذیربط، انجام گرفت، افزود: این بازرسی ها، در روزهای منتهی به اربعین و ایام پایان ماه صفر هم ادامه دارد.

بیگدلی با تاکید بر اینکه ما همه تلاش می کنیم تا هیات‌ها را مجاب کنیم که در شرایط فعلی، هیچ برنامه گسترده‌ای برگزار نکنند، گفت: اما در مواردی هم که برگزار می‌کنند، نمی‌توانیم به زور متوسل شده و برخورد کنیم.

وی اظهار داشت: هرگاه برخوردهای سخت‌گیرانه داشته باشیم، خود مردم تمایل بیشتری به برگزاری برنامه ها نشان می دهند و  در عمل، با مقابله آنها مواجه می شویم.

هیات‌های نامدار زنجان در دهه محرم، برنامه های مفصلی نداشتند

مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان، با بیان اینکه، هیات‌های شاخص بزرگ و نامدار زنجان مانند حسینیه و زینبیه اعظم، فاطمیون و نظایر آن، در دهه محرم، برنامه های مفصلی مانند آیین های قبل از کرونا نداشتند، افزود: حتی حسینیه اعظم زنجان، امسال در راستای تبعیت از تصمیمات ستاد کرونا، اعزام موکب به کربلا ندارد که در جای خود قابل توجه و تقدیر است.

بیگدلی افزود: اما طبیعی است که حسینیه اعظم زنجان، در روز اربعین، یک مراسم با محدودیت تعداد شرکت کنندگان داشته باشد و قطعاً خودشان با درک شرایط حساس کنونی برنامه های مفصلی برگزار نمی‌کنند.

وی یادآورشد: در این ایام ۲۰ موکب در مسیر گاوازنگ تا مزار شهدای گمنام زنجان، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت کامل، برپا می شود. 

بیگدلی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی طبیعی است که هر هیاتی برای اربعین، برنامه های خاص خود را دارد، گفت: حتی برنامه های مساجد محل و روضه‌های خانگی با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار می شود.

مدیر روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان زنجان در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام ستاد اربعین، از هرگونه مراجعه و رفتن به مرزها خودداری شود و پیوستن به پویش خوانش زیارت اربعین تا حد امکان در منازل باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha