لبنان خواستار تضمین سازمان ملل برای عدم حفاری غیر مجاز اسرائیل شد

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه و مهاجران لبنان با ارسال نامه ای به سازمان ملل و شورای امنیت از این نهادهای بین المللی خواستار تضمین جلوگیری از هرگونه اقدام رژیم صهیونیستی در خصوص انجام عملیات حفاری در مناطق دریایی مورد اختلاف بین لبنان و این رژیم شد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های لبنان امروز (یکشنبه) نوشتند که وزارت خارجه و امور مهاجران این کشور نامه‌ای به سازمان ملل و شورای امنیت ارسال کرده است و در آن‌ها خواستار تضمین دادن به بیروت از انجام نشدن هرگونه عملیات حفاری در مناطق دریایی مورد اختلاف توسط رژیم صهیونیستی شده است.  

وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: با دستور «عبدالله ابو حبیب» وزیر امور خارجه و مهاجران لبنان، «امل مدللی» نماینده این کشور در سازمان ملل متحد نامه‌ای درباره اخباری مبنی اینکه به [رژیم] اسرائیل اجازه داده شده است برای اکتشاف میدان‌های گاز و نفت قراردادهایی منعقد کند، به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و «جیرالدین بیرن ناسون» رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.  

این بیانیه می‌افزاید: لبنان از شورای امنیت خواسته است که اطمینان دهد که به منظور جلوگیری از هرگونه تجاوز به حقوق و حاکمیت ملی لبنان کارهای ارزیابی حفاری در منطقه مورد مناقشه بین لبنان و [رژیم] اسرائیل انجام نمی‌شود.  

لبنان همچنین خواسته است تا از هرگونه حفاری در مناطق مورد اختلاف در آینده و از اقداماتی که ممکن است تهدیدی برای "صلح و امنیت بین المللی" باشد، جلوگیری شود.  

در حالیکه لبنان و رژیم صهیونیستی در مورد تعیین مرزهای دریایی به توافق نهایی نرسیده‌اند و بحران مرزی بین آن‌ها وجود دارد، به تازگی اخباری مبنی بر اینکه کابینه رژیم اسرائیل مجوز شروع اکتشاف گاز در منطقه دریایی مورد اختلاف بین لبنان و این رژیم را برای یکی از شرکت‌های حفاری صادر کرده است، گزارش شد.  

پنجمین دور مذاکرات غیر مستقیم بین لبنان و رژیم اسرائیل با هدف ترسیم مرزهای آبی بین آن‌ها و حل اختلاف بر سر منطقه مورد اختلاف در دریای مدیترانه در اوایل ماه «می » در مقر نیروهای بین المللی حافظ صلح ( UNIFIL)  در «راس الناقوره» انجام شد. این مذاکرات در اکتبر سال گذشته با وساطت آمریکا و تحت نظارت سازمان ملل متحد آغاز شده بود.  

همچنین اعلام شد که دور ششم این مذاکرات به دلیل اختلاف در مسیر مذاکرات به تاخیر افتاد. رسانه‌های لبنانی دلیل عدم حضور هیات لبنانی در این جلسه را پیش شرط‌های رژیم اسرائیل در زمینه محدود کردن مذاکرات به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع اعلام کردند و این چیزی می باشد که لبنان قاطعانه آن را رد کرده است.  

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است، به این معنی که طمع این رژیم از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی پنهان است و بر این اساس صهیونیست ها بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد به کرسی نشاندن اهداف خود برآمده اند، اما مقاومت لبنان، دشمن صهیونیستی را متوقف کرده و مانع تحقق زیاده خواهی‌های آن شده و این چیزی است که در سال ۲۰۰۰ به وضوح شاهد بودیم به این معنی که ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های اسرائیل و یا همان خطی که به "خط آبی" معروف است، سخت ایستاد.  

لبنان و رژیم صهیونیستی علاوه بر مرزهای آبی در ارتباط با مرزهای زمینی نیز در سه منطقه از جمله «مزارع شبعا»، روستای «غجر» و «بلندهای کفرشوبا» اختلاف دارند.  

به دنبال اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان سوریه، لبنان بشدت نگران تکرار این موضوع در ارتباط با مناطق اشغالی خود است.  

لبنان همواره بر ضرورت بازگشت مناطق اشغالی به خاک این کشور تاکید دارد، ولی آمریکا به دنبال راه حل دیپلماتیک در این خصوص به منظور اختصاص سهم و درصدی برای رژیم صهیونیستی است.  پیش از این برای ترسیم مرزهای آبی، هیات مذاکره کننده لبنانی و رژیم اسرائیل چهار دور مذاکرات برگزار کرده‌اند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha