هشدار رییس دادگستری خراسان شمالی به اخبار کذب در باره یک حکم قضایی

بجنورد- ایرنا- رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: در مورد نحوه اجرای حکم زندان محکوم یعقوب یزدانی که از اعضای انجمن غیرقانونی صنفی فرهنگیان خراسان شمالی است برخی اخبار کذب در فضای مجازی دیده شده که به منتشرکنندگان اکاذیب هشدار می دهم.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی این دادگستری حجت الاسلام اسدالله جعفری روز یک شنبه اظهار داشت: محکوم علیه در اوایل  سال جاری به اتهام تشویش  اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت  و نامبرده بدوا جهت پاسخگویی به اتهام مطروحه، توسط یکی از شعب بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان احضار و متعاقبا پس از تفهیم اتهام و اخذ مدافعات و آخرین دفاع که حکایت از اقرار صریح وی به ارتکاب جرم دارد، با صدور قرار تأمین کیفری از نوع کفالت و معرفی کفیل آزاد شد.

وی افزود: پرونده پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا، با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست در محاکم جزایی مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت مشارالیه به موجب دادنامه قطعی صادره از دادگاه کیفری ۲ بجنورد، به علت تکرار جرم، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که برغم ابلاغ دادنامه و عدم وصول اعتراض و تجدیدنظرخواهی از سوی نامبرده در موعد قانونی، رای صادره، قطعی و پرونده جهت اجرای حکم به واحد اجرای احکام کیفری دادسرا ارسال گردید.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری افزود: محکوم علیه در تاریخ هیجدهم شهریور ۱۴۰۰ جهت اجرای حکم به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان احضار و متعاقب حضور در بیست و یکم شهریور ماه ۱۴۰۰، در مقام اجرای حکم قطعی، روانه زندان شد.

رئیس کل دادگستری استان در خصوص برخی اخبار منتشره در خصوص عدم اخذ آخرین دفاع و عدم ابلاغ رای بدوی و سلب فرصت تجدید نظرخواهی از محکوم علیه نیز گفت: این مطالب به هیچ وجه صحت ندارد و کلیه مراحل دادرسی وفق مقررات انجام شده است.

 وی افزود: متاسفانه بعضا اخباری کذب از سوی رسانه های معاند و برخی فرصت طلبان داخلی در  فضای مجازی انتشار می یابد که  تلاش می کنند فرایند دادرسی  را غیرقانونی و مخدوش جلوه دهند.

مقام عالی قضایی استان خاطرنشان کرد:  قاضی در نظام قضایی جمهوری اسلامی فردی مستقل است و اصولا تحت تاثیر هیچ فشاری از درون و بیرون قرار نخواهد گرفت و این جوسازی ها نمی تواند در کار  قضایی خللی ایجاد  نماید و مانع اجرای عدالت شود.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی همچنین به کسانی که عالمانه و عامدانه با انتشار این قبیل اخبار کذب در فضای مجازی و محافل خبری باعث نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می شوند هشدار  جدی داد.

گفتنی است محکوم علیه دارای سوابق متعدد کیفری در موضوعات مختلف بوده و سابقا نیز به علت ارتکاب جرم مشابه به جزای نقدی محکوم شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها