بیش از ۷۰ درصد تالاب بین‌المللی "کانی برازان" مهاباد خشک شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: وضعیت آب تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان نامطلوب بوده و بیش از ۷۰ درصد از مساحت آن هم اکنون خشک شده است.

فاروق سخنور روز یکشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال به دلیل خشکسالی، کاهش بارندگی و خشک شدن چشمه های محلی تامین کننده آب اطراف این تالاب میزان آب در آن به یک سوم کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون تنها یک میلیون متر مکعب حقابه به این تالاب اختصاص یافته است که به دلیل کاهش بارندگی و نیز خشک شدن آب زهکش های و کانال های آب کشاورزی سطح آب آن بتدریج کاهش یافته و موجب خشک شدن سطح این تالاب شده است.

سخنور با تاکید بر اینکه تخصیص حقابه تالاب در این شرایط ضروری است، ادامه داد: با پیگیری نماینده مردم مهاباد در مجلس، اداره کل حفاظت محیط زیست و همکاری وزرات نیرو پیش بینی شده است سه میلیون متر مکعب به این تالاب اختصاص پیدا کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: در صورت تامین این میزان حقابه و انتقال آن ، این تالاب به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد احیا خواهد شد که تا زمان آغاز بارندگی های پاییزی کافی خواهد بود.

وی اضافه کرد: خشک شدن قسمت اعظمی از این تالاب باعث شده تا روند ورود پرندگان مهاجر که معمولا از ۱۵ شهریورماه هر سال آغاز می شد با تاخیر مواجه شده و تاکنون هیچ پرنده ای وارد آن نشود.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

در مهاباد علاوه‌بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" و "قوپی‌باباعلی"، تالاب‌ دایمی حسن‌خان و تالاب‌های فصلی "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز در این فصل میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی هستند.

به گزارش هواشناسی مهاباد، میزان بارندگی این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون با کاهش ۷۶ درصدی به ۶۴ میلی متر رسید؛ طی سال زراعی جاری نیز ۲۵۷.۹ میلی متر بارندگی در مهاباد ثبت شده که این میزان بیش از ۲۰۸ ملی متر کمتر از سال زراعی گذشته است.

میزان بارش سال زراعی جاری نسبت به میانگین نرمال در مهاباد ۳۶ درصد کاهش یافته و میانگین دمای شهرستان به ۱۴.۹ درجه سانتی گراد رسیده که نسبت به سال زراعی قبل ۱.۲ و نسبت به میانگین نرمال ۱.۷ درجه افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha