۲۹ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84476206
۰ نفر

برچسب‌ها

عراق طرح جمع‌آوری گاز در دو میدان نفتی جنوب کشور را آغاز کرد

تهران – ایرنا – عراق از آغاز اجرای طرح جمع‌آوری گاز در دو میدان نفتی واقع در جنوب این کشور با ظرفیت ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز با همکاری شرکت آمریکایی "بیکر هیوز" خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه تارنمای خبری " الخلیج الجدید " ، "احسان عبدالجبار" وزیر نفت عراق با  اعلام آغاز این طرح طی سخنانی اظهار داشت: پس از سه سال تلاش مستمر، طرح سرمایه گذاری گاز در دو میدان الناصریه و الغراف آغاز شد.

وی از این طرح به عنوان "یک گام مهم اقتصادی" نام برد و افزود: هزینه این پروژه ۳۷۰ میلیون دلار است و ظرف ۳۰ ماه به اجرا درخواهد آمد.

وی ابراز داشت: عراق نیازمند اجرای یک طرح راهبردی بسیار بزرگ برای پیشبرد تمامی منابع خود طی مدت زمان مشخصی است.

شرکت بیکر هیوز سرمایه گذاری در زمینه گاز همراه نفت استخراج شده در دو میدان الناصریه و الغراف در استان ذی قار را برعهده خواهد داشت.

این شرکت آمریکایی در اوت ۲۰۱۸ با دولت عراق در خصوص این پروژه با ظرفیت ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و همچنین تولید ۱۰۰۰ تن گاز مایع و ۹۰۰ متر مکعب میعانات در روز قرارداد منعقد کرد.

عراق مجبور است به منظور دو برابر کردن توان سرمایه گذاری خود میلیاردها فوت مکعب از گاز همراه نفت استخراج شده را بسوزاند.

بر اساس بیانیه وزارت نفت ، عراق هم اکنون تقریبا ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید می کند.

عبدالجبار افزود : طرح سرمایه گذاری گاز در دو میدان الناصریه و الغراف قرار بود در سال ۲۰۱۸ آغاز شود اما تا کنون بدون اعلام دلایل آن به تاخیر افتاد و بر همین اساس نیازمند ادامه کار و تلاش هستیم.

بر پایه ارزیابی به عمل آمده توسط وزارت نفت عراق، این کشور تقریبا ۱۳۲ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی دارد اما به دلیل نداشتن امکانات جهت بهره برداری از آن هم اکنون ۷۰۰ میلیارد فوت مکعب از آن را می سوزاند.

عراق همچنان در حال وارد کردن گاز از ایران برای راه اندازی نیروگاه های برق خویش است.

عراق جهت بهره برداری از گاز همراه به منظور فراهم آمدن زمینه راه اندازی نیروگاه های تولید انرژی برق و توقف فرآیند سوزاندن گاز تا سال ۲۰۲۴ طی چند ماه گذشته با شرکت های چینی و شرکت توتال فرانسه قرارداد بست.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha