کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی کار خود را آغاز کرد

تهران- ایرنا- کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی با برگزاری نخستین جلسه کار خود را آغاز کرد تا صدور گواهی­نامه­‌های انطباق و محصول ویژه دستاوردهای فناورانه سرعت بگیرد.

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این جلسه به همت دفتر نوآوری و کسب و کار نوین این معاونت و با حضور روسای پارک­ های علم و فناوری استان­ های قزوین و گیلان، نماینده سازمان ملی استاندارد، شرکت­ های فناور متقاضی و داوران تخصصی برگزار شد.

در این جلسه، طرح ­های ارسالی از پارک­ های­ علم و فناوری گیلان و قزوین در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری ­های شیمیایی برای ارزیابی ویژگی­ های فنی و کارکردی لازم ارایه شد.

دی ماه گذشته بود که الحاقیه توسعه شیوه ­نامه ارزیابی انطباق محصولات دانش ­بنیان برای محصولات فناورانه تصویب شد و پیاده­ سازی نظام استانداردسازی محصولات فناورانه در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت،  این اقدام برای افزایش اعتبار، کیفیت و توسعه بازار محصولات فناورانه و با هدف ارتقاء نوآوری و شکل گیری اقتصاد دانش­ بنیان با محوریت کسب وکارهای نوین فناور انجام شد.

در این راستا، گواهی­نامه انطباق بر مبنای انطباق مشخصه­ های عملکردی محصول مورد نظر براساس یک استاندارد ملی، بین­المللی، منطقه‌­ای و جامعه­‌ای یا کارخانه‌­ای به یک محصول فناورانه اعطا می شود و گواهی­نامه محصول با انطباق ویژگی‌­های مورد نظر بر مبنای خوداظهاری با عملکرد محصول در صورت عدم وجود استاندارد ملی و بین‌­المللی صادر می‌­شود.

طرح­ های مورد تائید کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی، در فرایند اخذ گواهی­نامه­‌های انطباق (COC) و محصول (COP)قرار می گیرند.

گواهی نامه انطباق همان تطبیق مشخصه­ های عملکردی محصول بر اساس یک استاندارد ملی یا بین‌المللی است و گواهی محصول شامل تطبیق مشخصه­‌های عملکردی اظهار شده با نتایج آزمون می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha