رنگین پوستان در آمریکا بیشتر با تهدیدهای زیست‌محیطی روبرو هستند

تهران- ایرنا- پایگاه خبری اکسیوس با اشاره به نتایج یک نظرسنجی تازه با هدف اثبات نژادپرستی نظام‌مند در ایالات متحده نوشت: رنگین پوستان آمریکایی بیش از سفیدپوستان در معرض تهدیدهای زیست محیطی هستند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، نتایج یک نظرسنجی جدید توسط اکسیوس و شرکت "ایپسوس" با هدف اثبات نژادپرستی نظام‌مند در ایالات متحده نشان می دهد آمریکایی های رنگین پوست بسیار کمتر از شهروندان سفیدپوست از کیفیت هوای خوب، آب لوله کشی، درختان کافی و فضای سبز در جوامع خود بهره می برند و بیشتر با آلودگی صوتی و انباشت زباله روبرو هستند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که سیاه‌پوستان و آمریکایی‌های اسپانیایی تبار بیش از همتایان سفیدپوست خود در نزدیکی بزرگراه‌ها یا کارخانه های صنعتی و تولیدی زندگی می کنند و در سال گذشته با اخطارهای بیشتری در خصوص جوشاندن آب (جهت جلوگیری از ورود عوامل بیماری زای موجود در آب به بدن) یا قطع برق روبرو شده اند.  

نکته قابل توجه این نظرسنجی آن است که اکثر آمریکایی ها از این تفاوت ها آگاه نیستند؛ به عنوان مثال  ۵۷ درصد از کل شرکت کنندگان در این نظرسنجی و ۴۲ درصد از پاسخ دهندگان سیاهپوست گفته اند که همه آمریکایی ها بدون توجه به رنگ پوست یا ثروت به طور مساوی از پیامدهای آلودگی هوا و محیط زیست رنج می برند.

حال آنکه ۷۰ درصد پاسخ دهندگان سفید پوست کیفیت هوای محل زندگی خود را تقریبا همیشه خوب یا بیشتر اوقات خوب توصیف کردند. اما در مورد پاسخگویان سیاه‌پوست ۴۸ درصد، در اسپانیایی تبارها ۴۴ درصد و در پاسخگویان آمریکایی با تبار آسیایی این رقم ۵۰ درصد است.

در سایر امکانات همچون کیفیت آب لوله کشی هم شکاف های قابل توجهی مشاهده شد؛ ۷۰ درصد سفیدپوستان، در مقابل ۶۱ درصد پاسخ دهندگان آمریکایی آسیایی تبار و ۴۸ درصد اسپانیایی تبارها و  ۴۳ درصد سیاه‌پوستان گفتند کیفیت آب لوله کشی آنها خوب است.

نابرابری ها حتی برای پاسخ دهندگان با تحصیلات پایین تر نیز آشکارتر بود. دو سوم (۷۰ درصد) سفیدپوستان آمریکایی با تحصیلات دبیرستانی در محله های با استانداردهای بالا زندگی می کنند، در حالیکه برای سیاه پوستان با همین سطح تحصیلات، تنها ۴۶ درصد فارغ التحصیلان دبیرستانی و ۳۵ درصد اسپانیایی تبارها نسبت به استانداردهای محل زندگی خود احساس رضایت داشتند.

«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا اندکی پیش از مراسم تحلیف خود نیز در توئیتی به وجود نژادپرستی سیستماتیک در تمامی جنبه های زندگی آمریکایی اعتراف کرده و نوشته بود «واقعیت این است که نژادپرستی نظام مند همه جنبه‌های زندگی آمریکایی را در بر گرفته و هر کسی فارغ از نژاد یا قومیت زمانی منتفع می‌شود که ما آمریکای عادلانه تری بسازیم».

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha