ابراز نگرانی مالزی از قرارداد هسته ای استرالیا با آمریکا و انگلیس

تهران- ایرنا - مالزی با ابراز نگرانی درباره شراکت امنیتی آمریکا، استرالیا و انگلیس که به « ای یو کی یو اس » AUKUS مشهور است، از آن به عنوان پتانسیل بالقوه مسابقه نظامی هسته ای در منطقه آسیا-اقیانوسیه یاد کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه خبری « سی ان ای » سنگاپور، دفتر نخست وزیر مالزی در بیانیه ای اعلام کرد استرالیا  ۸ زیردریایی هسته ای را در قالب شراکت امنیتی با انگلیس و آمریکا خواهد ساخت و این موضوع برای قدرت های دیگر تحریک آمیز است و منجر به واکنش های خشونت آمیز بیشتری در منطقه  و به ویژه در منطقه دریای چین جنوبی خواهد شد. 

نخست وزیر مالزی در ادامه این بیانیه تمامی طرفین را به جلوگیری از هرگونه تحریک و رقابت نظامی در منطقه ترغیب کرد. مالزی به عنوان عضوی از اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آ سه آن ) نقشی مهم در حفظ صلح، آزادی و بی طرفی این منطقه دارد. 

« اسماعیل صبری یعقوب » نخست وزیر مالزی در گفت و گویی تلفنی با « اسکات موریسون » همتای استرالیایی خود در جریان جزئیات توافق و قرارداد استرالیا با آمریکا و انگلیس قرار گرفت. نخست وزیر مالزی در جریان این گفت و گو بر اهمیت احترام به مالزی در عملیات زیردریایی های اتمی در دریاهایش تاکید کرد و به پیمان سازمان ملل متحد درباره قانون دریایی  ( UNCLOS ) در سال ۱۹۸۲  و همچنین به معاهده منطقه بدون سلاح هسته ای آسیای جنوب شرقی ( SEANWFZ) اشاره کرد.

در پایان این گزارش آمده است: دفتر نخست وزیر مالزی اعلام کرد، نخست وزیر مالزی و استرالیا به تواقفی برای تجدید تعهدات مشترک خود درباره حفظ صلح بین المللی و امنیت به ویژه در منطقه آسیا-اقیانوسیه دست پیدا کردند. بدین ترتیب مالزی و استرالیا بر تقویت و تحکیم همکاری و مشاوره در مسائل متفاوت از جمله منطقه دفاع در شراکتِ استراتژیکِ جامع به توافق رسیدند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha