۲۸ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 2160
کد خبر: 84475848
۰ نفر

برچسب‌ها

بازدهی سد وشمگیر گلستان به دلیل عمر طولانی کاهش یافت

گرگان - ایرنا - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: بازدهی سد وشمگیر به دلیل کم‌شدن حجم مفید ناشی از انباشت رسوب و عمر طولانی کاهش یافت.

حمیدرضا جانباز روز یکشنبه در پایان بازدید از سد وشمگیر آق قلا استان گلستان اظهار داشت: یکی از راه‌حل‌های برطرف شدن این مشکل، ذخیره آب مورد نیاز سد در مخزن اصلی و سه مخزن فرعی است.

وی با بیان اینکه این سد در تامین آب کشاورزان منطقه و جلوگیری از تخریب سیلاب نقش اساسی و مهم دارد گفت که تامین آب مورد نیاز سد وشمگیر و حل مشکلات آن نیازمند بودجه و اعتبارات ویژه است.

جانباز ادامه داد: گزارش این سد شامل مشکلات موجود و راه حل های اساسی رفع آن برای تصمیم‌گیری و تامین اعتبار مورد نیاز تحویل وزارت نیرو خواهد شد.

وی در ادامه به افزایش هشت برابری بودجه آب شرب گلستان اشاره کرد و گفت : تخصیص این اعتبار فرصت مناسبی برای توجه به بهبود وضعیت آب شرب استان به ویژه در مناطق روستایی است.

معاون وزیر نیرومدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: یکی از روش‌های تامین کامل و همیشگی آب مورد نیاز روستاها، پایداری منابع آبی است که باید مورد توجه و پیگیری های مسوولان قرار داده شود.

جانباز یادآور شد: سد نرماب در شرق گلستان که در نیمه ی اول سال آینده آبگیری خواهد شد و شیرین سازی آب دریا از جمله منابع پایدار آب شرب این استان است که می تواند آب مورد نیاز ساکنان مناطق گوناگون را تامین کند.

وی اظهار داشت: در مناطقی که کیفیت آب مطلوب نیست چاه آب جدید حفر می شود و تلاش می کنیم با شیرین سازی آب های لب شور در برخی مناطق آب شرب و سالم تحویل مردم دهیم.

سد وشمگیر در فاصلهٔ ۶۲ کیلومتری شمال شرق گرگان و در روستای عباس آباد بر روی رودخانهٔ گرگان احداث شده و فاصله آن تا ساحل دریای خزر ۷۰ کیلومتر و تا مرز بین ایران و ترکمنستان ۲۴ کیلومتر است.

عملیات اجرایی این سد سال ۱۳۴۵ آغاز شد در ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید.

 سطح شبکه آبیاری سد وشمگیر ۲۵ هزار هکتار و سطح خالص محدوده ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha