آزمایش موشک بالستیک برای آمریکا آری؛ برای کشورهای غیرهمسو هرگز

نیویورک- ایرنا- آمریکا که همواره با توجه به نفوذ خود در شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه بازدارندگی دفاعی کشورهای غیرهمسو واکنش تند نشان می دهد، خود بی محابا دست به آزمایش های موشکی بالستیک می زند.

نیروی دریایی آمریکا روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد واشنگتن از روی زیردریایی در سواحل فلوریدا، دو موشک بالستیک (Trident II (D۵LE  را آزمایش کرد.
پایگاه اطلاع رسانی نیروی دریایی آمریکا با اعلام موفقیت آمیز بودن آزمایش این موشک، هدف از انجام چنین آزمایشی را ارزیابی و نشان دادن آمادگی سیستم اسلحه استراتژیک (SSBN) عنوان کرد.
دریاسالار توماس ایشی مدیر عملیات جهانی آمریکا در تشریح آزمایش موشکی گفت آزمایش های انجام شده بر آمادگی و توانایی ما برای بازدارندگی راهبردی قرن ۲۱ تاکید می کند.
پیش از اعلام آزمایش این موشک بالستیک، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید (AUKUS) میان آمریکا، استرالیا و انگلیس خبر داد.
آمریکا، انگلیس و استرالیا اعلام کردند که یک مشارکت امنیتی برای هند و اقیانوس آرام ایجاد می کنند که شامل کمک به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای با افزایش نفوذ چین بر منطقه است.
این سه کشور توافق کردند اطلاعاتی را در زمینه هایی از جمله هوش مصنوعی ، قابلیت های سایبری و پدافند زیر آب به اشتراک بگذارند.
 آزمایش موشک بالستیک آمریکا در حالی است که توافقنامه تمدید پیمان محدود کردن سلاح های تهاجمی راهبردی میان آمریکا و روسیه موسوم به "پیمان استارت نو" با تبادل یادداشت های مربوطه بین دو کشور اعتبار اجرایی یافته است.
این پیمان که بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا در مورد اقدام ها برای کاهش بیشتر و محدود کردن سلاح های تهاجمی استراتژیک در پراگ در ۸ آوریل ۲۰۱۰ ( ۱۹ فروردین ۸۹) امضا و برای مدت ۱۰ سال لازم الاجرا شده بود از ۵ فوریه ۲۰۱۱ ( ۱۶ بهمن ۸۹) آغاز و  تا ۵ فوریه ۲۰۲۱ ( ۱۷ بهمن ۹۹) اعتبار دارد.
این توافقنامه تمدید قرارداد را برای پنج سال تا ۵ فوریه ۲۰۲۶ پیش بینی کرده است.
این پیمان در مورد انواع موجود بمب افکن های سنگین (TB)، موشک های بالستیک قاره پیما (ICBM) و موشک های بالستیک زیردریایی (SLBM) از جمله ICBM و SLBM های غیرهسته ای کاربرد دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha