مقام فرانسوی:روابط دوستانه با انگلیس،آمریکا و استرالیا لکه‌دار شده است

لندن – ایرنا – رئیس مجلس ملی فرانسه که برای شرکت در اجلاس روسای پارلمان کشورهای عضو گروه هفت به انگلیس سفر کرده گفت که معاهده امنیتی انگلیس، آمریکا و استرالیا موسوم به «آکوس» روابط دوستانه با پاریس را لکه‌دار کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «ریچارد فراند» در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای (SkyNews) تصریح کرد که این معاهده «اعتماد و دوستی» بین طرف‌ها را سخت کرده است.

معاهده «آکوس» چهارشنبه گذشته بین آمریکا، ‌انگلیس و استرالیا در حوزه‌های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام امضا شد. برنامه زیردریایی‌های اتمی استرالیا اولین پروژه بزرگ این توافق خواهد بود. در چارچوب این معاهده به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی‌های اتمی کمک خواهد شد.

پیشتر فرانسه قراردادی با ارزش ۳۰ میلیارد یورو برای نوسازی ناوگان زیردریایی استرالیا امضا کرده بود. فرانسه قرار بود زیردریایی هایی با سوخت متعارف اما از روی مدل زیردریایی های اتمی خود به استرالیا تحویل دهد. این قرارداد با افزایش هزینه و تاخیر در اجرا مواجه شد و سرانجام استرالیا به همین بهانه به سمت استفاده از خدمات رقبای فرانسه رفت.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه این پیمان را "خنجری از پشت" خوانده و اظهار داشت که این توافق نشانه رفتاری غیرقابل قبول میان متحدان و شرکاست و تبعات آن مستقیما چشم‌اندازی را که برای این اتحاد وجود دارد تحت تاثیر قرار می‌دهد. او همچنین سفیران فرانسه در استرالیا و آمریکا را "به منظور مشاوره" فراخوانده است. این اقدام امری کاملا نادر است و گفته می‌شود که این اولین بار است که فرانسه سفیران خود را از این دو کشور فراخوانده است.

رئیس مجلس ملی فرانسه در پاسخ به این سووال که چرا سفیر این کشور در انگلیس فراخوانده نشد بیان داشت: من در این زمینه تصمیم‌گیر نیستم اما گمان می‌کنم که فراخواندن سفیران از دو بازیگرعمده در این معاهده مهم‌تر است.

باید توجه داشت که فرانسه در وضعیت اقتصادی فعلی و افزایش میزان بیکاری، نیاز فراوانی به این قرارداد داشت. اکنون شرکت‌های آمریکایی برنده اصلی این بازی هستند. وزیر امور خارجه و نیروهای مسلح فرانسه چهارشنبه گذشته در بیانیه مشترکی گفتند: انتخاب آمریکا برای کنار گذاشتن یک متحد و شریک اروپایی مانند فرانسه از مشارکت ساختاری با استرالیا، آن هم در زمانی که ما در منطقه هند و اقیانوسیه با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو هستیم، نشان‌دهنده عدم انسجام است که فرانسه فقط می‌تواند به آن اشاره کرده و متاسف شود.

رئیس مجلس ملی فرانسه تلاش کرد تا کمی از تنش‌های روزهای اخیر بکاهد و گفت؛ گاهی رفقا و متحدان ممکن است رفتار متفاوتی در قبال یکدیگر داشته باشند اما مسائل پیچیده است و نباید سریع نتیجه‌گیری کرد. وی خاطر نشان کرد که معاهده آکوس نباید باعث بروز اختلاف عمیق شود، اما باید مراقب بود که فراموش هم نشود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha